kulcsár edina
Sokan hetek óta várják a védettségi igazolványukat, de annak se híre, se hamva. Legtöbben a kormányablaknál, Ügyfélkapun érdeklődnek a csúszás miatt. A hivatal viszont a háziorvoshoz irányítja őket. A Ripost utánajárt, vajon ez rendjén van-e így. Azt is kiderítettük, hogyan juthatunk leghamarabb védettségi igazolványhoz.
Sokan hiába várják, nem érkezik meg a védettségi igazolványuk. Vannak, akik türelemesen beletörődnek ebbe, mások viszont próbálnak utána- járni, hol és hogyan szerezhetnék be. A Ripost egyik olvasója is így tett.
Olvasónk, miután megelégelte, hogy hetek óta hiába várja a védettségi igazolványát, az Ügyfélkapun keresztül reklamált a csúszás miatt. Sürgetésére dr. Sára Botond kormánymegbízott nevében és megbízásából Borbély Noémi Központi Okmányirodai Főosztály Személyes Ügyfélszolgálatot Támogató Osztály igazgatási ügyintézője azt a választ adta, hogy esetében „- TAJ száma alapján történt lekérdezés szerint – a felgyógyultságról nem került adat továbbításra az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe (ESZT). Vagyis a megbetegedéssel kapcsolatos bejegyzés nem került lezárásra, így védettségi igazolvány sem készült.”
Az ügyintéző azt javasolta, hogy olvasónk érdeklődjön az egészségügyi szolgáltatónál, illetve a háziorvosánál az adatfelvétellel kapcsolatban.
A Ripost megkérdezte dr. Mangó Gabriella háziorvost, ő találkozott-e hasonló esettel és ha igen, mit javasol azoknak, akik hiába várják a védettségi igazolványukat.
„A rendszer úgy működik, hogy ha valaki csináltat egy Covid-tesztet és az pozitív lett, akkor mi 10 nap után az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben (EESZT) lejelentük. Akkor van probléma, ha például hiába tölti fel az asszisztens az adatokat, az valamiért nem megy át az EESZT-hez. Ilyen egyébként előfordul még a gyógyszerek felírásánál is, nálunk múlt pénteken volt erre példa”.
A háziorvos ennek ellenére azt javasolja, hogy mindenképpen a háziorvosuknál jelentkezzenek a reklamálók és hibáztatás helyett együtt próbáljanak kiutat keresni ebből a problémából.
„Ha ezek után sem lehet dűlőre jutni, akkor érdemes megkérdezni a járványügyi hatóságot is, ők mit tudnak. Végső megoldás lehet, ha elmegyünk egy vérvételre ellenanyagtesztet csináltatni, bár ez pénzbe kerül. Abból viszont látszik, ha már valaki átesett a betegségen, illetve az is, ha az oltás hatására kialakult a védelem és így is igényelhet védettségi igazolványt”. Mangó Gabriella egyébként úgy véli, a március-áprilisi oltási dömping lehet az oka, hogy a rendszerbe valami hiba csúszott.
A doktornő utalt arra is, hogy sokan felteszik a kérdést, vajon az általa kiállított, az oltásokat igazoló igazolás helyettesíti- e a védettségi igazolványt. „A válasz természetesen az, hogy nem, de mindenkinek azt javaslom, hogy tartsa meg az oltások után tőlünk kapott igazolást is, és ha külföldre megy, vagy nincs más, amit fel tudna mutatni az oltások igazolására, akkor legalább ez a kezében van”.
Így kaphatunk védettségi igazolványt
* A háziorvos lejelenti az EESZT-nél, hogy pozitív Covid-tesztje volt valakinek. * Esetenként már az első, de többnyire a második oltást után. * Ellenanyag-vizsgálat után, ha kimutatható a védettség a szervezetben.
Kormányablaknál is igényelhető védettségi igazolvány, de pénzbe kerül
Aki magánúton ellenanyagtesztet csináltat, védettségi igazolványt igényelhet elektronikus úton a www.magyarorszag.hu weboldalon vagy személyesen bármely kormányablakban. A védettségi igazolvány kiállítása védőoltás, illetve a fertőzésen igazoltan (EESZT-ben nyilvántartott) történő átesés esetén automatikus és ingyenes. Magánúton megszerzett ellenanyagteszt után viszont a védettségi igazolvány kiállításnak díja 3000 forint, amit az igénylőnek átutalással (BFKH számlájára) kell megfizetni.