tóth gabi
A vírusfertőzésen átesett emberek 10-20%-át is érinti a poszt-Covidként is emlegetett összetett tünetegyüttes, és a betegség kezelése feladja a leckét az orvosoknak is.
A jelenlegi statisztikák szerint a koronavírus-fertőzésen átesett betegek akár 10-20%-át is érinti az úgynevezett poszt-covid szindróma, amely a Covid-19 betegség utáni 4-12. hétig vagy akár annál is tovább tart.
Akik a fertőzésből történt felépülés után még mindig légszomjat, erős fáradékonyságot, heves szívverés érzést, alvászavart, szédülékenységet, tartósan nem múló ízlés- és szaglászavart vagy -vesztést tapasztalnak, feltehetően poszt-COVID szindrómában szenvednek.
A fennmaradó vagy visszatérően erősödő légúti, szív- és érrendszeri, véralvadási, idegrendszeri, mozgásszervi, pszichiátriai, emésztőrendszeri, fül-orr-gégészeti vagy bőrgyógyászati problémák akadályozzák a betegek megszokott életvitelét és a munkába való visszatérést.
A poszt-Covid tünetegyüttesek gyakran átfedésben is lehetnek egymással, az idő múlásával ingadozhatnak és változhatnak, és a szervezet bármely rendszerére, részére hatással lehetnek. Emiatt van nehéz helyzetben a beteggel találkozó orvos, ugyanis a szerteágazó tünetek rengeteg fajta betegségre utalhatnak, nehéz kiválasztani, hogy pontosan mivel is állnak szemben.
A helyes döntés meghozatalához kapnak most a kezelőorvosok segítséget egy kérdőív formájában. A kérdőív felméri, leírja a beteg panaszait, tüneteit, valamint az életminőségének romlását. Ez alapján tudja majd a kezelőorvos továbbküldeni páciensét az állapotának megfelelő orvosi szakterületre. A poszt-Covid betegség összetettségét és súlyosságát az is mutatja, hogy hét olyan szakterületre is továbbirányítható a beteg, mint a hemosztázis, infektológiai, kardiológia, neurológia, pulmonológia, pszichiátriai és reumatológia.
A háziorvos a speciális poszt-Covid kérdőív kitöltetése után laborvizsgálatokat is kér páciensének, a két eredménnyel már biztosan meg lehet állaptani, van-e baj.
A rejtélyes betegségről további részleteket a kedden megjelenő Ripost7 hetilapból tudhat meg!
Az időjárás is befolyásolja a tüneteket Ahogy az asztmások, úgy a poszt-Covid tünetekkel küzdők állapotát is hátrányosan befolyásolhatja az időjárás. „Hatalmas terhelést ró a szervezetünkre a különböző frontokhoz, szélsőségesen változó időjáráshoz való folyamatos alkalmazkodás. Ennek következménye, hogy azok a tünetek, amelyek a poszt-Covid miatt megjelennek, ilyenkor fokozottabban előjöhetnek” – mondta a Ripost7-nek dr. Pintér Ferenc meteogyógyász, a Meteo Klinika igazgatója. „Lényegében bármilyen tünet felerősödhet, például egy fejfájás, ami gyakran előfordul utólag, de légszomjat, keringési panaszokat is ronthatja egy-egy időjárási front” – magyarázza a szakember.