tóth gabi
Most a koronavírus elleni oltásért kampányolnak, hogy minél többen jelentkezzenek a vakcinára. Egy évszázada is kampányolni kellett az oltások mellett.
Oltáskampány zajlik, hogy minél előbb elérjük a szükséges védettséget. A magyar kormány egyértelműen oltáspárti, és kampányt is indított annak érdekében, hogy minél előbb, minél többen jelentkezzenek a koronavírus elleni vakcinára.
Az oltás önkéntes, de az eredmény eléréséhez szükséges az, hogy minél többen oltakozzanak. Sok a bizonytalan ember és az oltásellenesek kampányával is meg kell küzdeni.
Nem volt ez másként 100 éve sem. Íme két 100 évnél régebbi cikk, amik az oltás mellett kampányolnak.
Ez egy 1899-es cikk a Budapesti Hírlapról, ami a Kolozs megye település történetét mutatja be. Ott az egyház közbejárásának köszönhetően nőtt meg az oltási kedv.
A hastifusz, ami a háború idején ütötte fel a fejét, szintén járványt okozott. Akkor már nem az egyházzal, hanem a pénzzel győzték meg az embereket: aki nem jelent meg az oltáson, annak pénzbírságot kellett fizetnie. Ez a fajta oltáskampány ma már elképzelhetetlen.
Magyarországi vakcinahelyzet
Az Operatív Törzs és az oltási munkacsoport módosította az oltási stratégiát, hogy minél előbb minél több ember kapja meg az első oltását. Minden rendelkezésre álló és beérkező vakcinaszállítmányt teljes mennyiségben és mielőbb igyekeznek bekapcsolni az oltásba. Emellett változott egyes vakcinák alkalmazása is: a Pfizer második adagját az eddigi 21 nap helyett 35 napos különbséggel, az AstraZenecát a korábbi 4 hét helyett 12 hetes különbséggel adják be, és ezentúl 60 év felett is alkalmazni lehet. Mind az öt Magyarországon alkalmazott vakcina hatásos és biztonságos, és védelmet ad a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyása ellen. Az uniós beszerzésből 5 gyártótól várnak 24 millió adag vakcinát: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen, Curevac, ezekből eddig csak a Pfizer, a Moderna és az AstraZeneca rendelkezik uniós engedéllyel és kezdte meg a szállítást Magyarországra. Mivel a brüsszeli beszerzésből kevés vakcina érkezik és lassan, Magyarország mindent megtesz, hogy legyen elég vakcina a tömeges oltás megkezdéséhez. A nyugati vakcinákon túl 3,5 millió ember oltásához elég kínai és orosz vakcinát is lekötöttünk. A kínai Sinopharm oltóanyagból eddig 1,1 millió adag vakcina érkezett, ezt elsősorban a háziorvosok használják a regisztrált idősek első és második körös oltásához. Az orosz vakcinát is a regisztrált idősek oltására használják a megyei kórházak oltópontjain. Az AstraZeneca jelentősen csökkentette vakcinaszállítmányait. Az OGYÉI két újabb keleti vakcina (CanSino, CoviShield) behozatalát is engedélyezte, de ezek szállítása csak hetek múlva várható.