kulcsár edina
Pöttyök a szájban, bőrkiütések, sűrű orrváladék, eldugult orr, égő szemek, hátfájás, epefájdalom… Sokan, akiket megfertőzött a koronavírus és megbetegedtek, úgy vélik, hogy a vírus újabb és újabb mutációi miatt bővül a koronavírus okozta betegség tünetlistája. Dr. Rusvai Miklós virológust kérdeztük, valóban lehetséges ez?
Egyre többeknél jelentkezik sűrű orrváladék, hurutos köhögés, miután elkapták a koronavírus-fertőzést és megbetegedtek. Más Covid-fertőzöttek furcsa pöttyökről számoltak be a szájukban, bőrkiütésekről a testük különböző részein, égő szemekről, sőt, még „epefájdalom”-ról is. Vannak, akik úgy vélik, hogy ezek a tünetek már a koronavírus különböző mutációinak következményei.
Dr. Rusvai Miklós szerint nagy valószínűséggel a sűrű orrváladék, a hurutos köhögés már egy másodlagos baktériumos fertőzés következménye és nem a koronavírus vagy annak variánsai okozzák. „Vírusfertőzések soha nem idéznek elő zavaros, gennyes orrváladékot, mindig víztiszta, hígan folyó orrváladékozást indítanak el” – hangsúlyozza a víruskutató. Általában az orrüregben egyébként is jelenlévő – problémát viszont nem okozó – fakultatív patogén baktériumok önmagukban nem tudnak betegséget okozni. Ellenben, ha valamilyen vírusfolyamat zajlik a szervezetben és ráadásul az immunrendszert is meggyengíti, akkor képesek súlyosbítani a vírus által megindított folyamatot.
„Ezekre jellemző, hogy öt-hat nappal a vírusfertőzés után nehézlégzést, köhögést, torokfájást, lázat is okoznak. Ezért a betegség ebben a szakaszában már antibiotikumokat is lehet alkalmazni” – mondja a virológus, hozzátéve, hogy egyébként bármilyen vírusfertőzés után, például influenza és nátha után is kialakulhat ez a másodlagos fertőzés.
Dr. Rusvai Miklós szerint ezek közül némelyek valóban következményei lehetnek a koronavírus fertőzésnek.