tóth gabi
A rákos betegek Covid-oltásával kapcsolatban az Országos Onkológiai Intézet álláspontja a mérvadó. Elmondják, hogy jelent-e kockázatot a daganatos betegek oltása.
Kiemelten fontos a Covid-oltás rákos betegek esetében a szakemberek szerint. „A Covid-oltás nem jelent kockázatot a daganatos betegeknél sem, azonban elmaradása és a Covid-fertőzés, illetve szövődményei jóval nagyobb veszélyt jelentenek a rákos betegeknek” – írja Facebook oldalán az Országos Onkológiai Intézet.
„A fertőzéseket kiváltó kórokozók, köztük a vírusok okozta megbetegedések ellen védőoltásokkal lehet a leghatékonyabban védekezni. Ez igaz az új koronavírus okozta fertőzésekre is. Ismeretes, hogy a vírus súlyos akut légzési tüneteket okozhat, ami miatt akár gépi lélegeztetésre is szükség lehet. Annak érdekében, hogy ezt a legsúlyosabb szövődményt elkerüljük, megfelelő védettség szükséges, ami a védőoltással biztosítható” – magyarázzák az oltás indokoltságát a szakemberek.
Kiderült: a megfigyelések alapján a rosszindulatú daganatos betegeknél nagyobb a kockázata a súlyos COVID-19 okozta megbetegedésnek, különösen a vérképzőszervek és a tüdő rosszindulatú daganatainál, illetve az áttétes betegségeknél. Az idősebb, egyéb társbetegségekkel (magas vérnyomás, cukorbetegség, stb.) rendelkező daganatos betegeknél fokozottabb az esély a vírus okozta súlyos szövődmények kialakulására. A fentiek miatt nagyon fontos a Covid-oltás a rákos betegeknél.
A védőoltás időzítése az egyéni terápiás tervtől függ és ideális esetben a daganatellenes kezelés megkezdése előtt történik. Ez érvényes a sugár-, a kemo- és az immunterápiára is. Ha azonban a beteg kezelése már elkezdődött, akkor indokolt lehet a rákos betegeknél a Covid-oltás a terápia alatt is. A sugár-, kemo-, és immunterápia befejezését követően rendezett fehérvérsejtszám mellett az oltás bármikor elvégezhető. Olyan kezeléseknél, melyek a vér – az immunválasz kialakulásában rendkívül fontos szerepet játszó – B-sejtjeinek mennyiségét csökkentik, illetve az allogén (nem saját) őssejtátültetés esetében, 6 hónappal később javasolt a védőoltás beadása. Hormonterápia mellett bármikor lehet oltani.Célzott (biológiai) terápia mellett is, rendezett fehérvérsejtszám mellett, bármikor lehet oltani. Műtét esetén az oltásnak – az esetleges mellékhatások megszűnése miatt – legalább 1 héttel a sebészeti beavatkozást megelőzően kell megtörténni. Műtét után az oltás – normál fehérvérsejtszám mellett – bármikor elvégezhető.
Az 5 éven belül gyógyult, illetve jelenleg kezelés alatt álló daganatos betegek a rendelkezésre álló vakcinák közül a Szputnyik V oltóanyagon kívül bármelyiket megkaphatják – írja az Országos Onkológiai Intézet. A Szputnyik V vakcina – a tapasztalatok hiánya miatt – olyan személyeknek adható, akik a daganat eltávolítását vagy gyógyulását követően 5 éve daganatmentesek, kivéve a megfelelően kezelt bazálsejtes bőr rákot (bazalióma), illetve az emlő és a méhnyak nulladik stádiumú, in situ daganatát. Ezen esetekben nem kell, hogy 5 év elteljen, az oltás a kezelés befejezését követően megtörténhet. Legalább 5 éve gyógyult, daganatmentes személyek minden korlátozás nélkül megkaphatják bármelyik Magyarországon engedélyezett vakcinát – így a Szputnyik V vakcinát is.
Comirnaty, a Pfizer/BioNTech – 2 cég közös terméke, USA/Németország
Sinopharm (Sinopharm – Kína) vakcina
A Sinopharm (Sinopharm – Kína) vakcina egy inaktivált, elölt SARS-CoV-2 vírust tartalmazó oltás. Az elölt vakcina betegséget nem okoz, de immunválaszt vált ki.
Szintén két oltás szükséges, 21 nap különbséggel kell beadni. A védettség a második oltás után 14 napon belül alakul ki.