tóth gabi
Mondhatni, igen rövid telünk volt az idén: az elmúlt egy hétben esett egy kis hó és időnként -10 fok alá ment a hőmérséklet. A hosszú távú előrejelzések azonban azt mutatják: ennyi volt, mostantól inkább őszies időjárás következik, aztán hamarosan itt a tavasz!
Még a hét első napjaiban is kemény fagyok voltak, tegnap azonban mintha ezt elvágták volna: kisütött a nap, elolvadt a hó, mindenütt éreztette hatását a mediterrán melegfront.
Dr. Pintér Ferenc meteogyógyász szerint nem önmagában a hőmérséklet gyors változása, mint inkább az időjárás erős hullámzása okoz gondot a szervezetnek.
„Ez az erős hullámzás sok, időjárásra érzékeny ember szervezetét megviseli és alkalmazkodásra kényszeríti„ – tájékoztatta a Ripost-ot a Meteo Klinika igazgatója. A frontok mindenkire másként hatnak, de az biztos, hogy az idősek, a krónikus betegek és gyerekek sínylik meg a legjobban.
„Mindenkinél az egyéni érzékenység alapján alakul ki, hogyan reagál az időjárás változásaira és az hogyan terheli meg a szervezetét. Van, akinél a frontok előtt vagy után jelentkeznek panaszok” – magyarázza a szakember. „Fokozódhatnak a gyulladásos panaszok, gyakori tünet a fejfájás, a keringési probléma, a vérnyomás ingadozása. Az erőteljes változások idején jellemzőek még az alvásproblémák is. A szeles időjárás gyakran feszültséget és idegességet vált ki. Sokan fáradékonyak, tompák lehetnek, csökken a koncentrálóképesség és kevésbé vagyunk energikusak. Aki hajlamos a migrénre, szintén erős fájdalmakra számíthat a napokban, ami mellé fáradtság és figyelmetlenség társulhat. Ilyenkor múló rosszullétek jelentkezhetnek.„
Aki erre hajlamos, jobb, ha meggondolja, volánhoz ül-e vagy végez-e veszélyes munkát.
Az időjárási portálok előrejelzése szerint a hétvégén kifejezetten meleg lesz, éjszaka sem fagy, nappal pedig akár 10-12 fokra is felmelegszik a levegő. Egyúttal kiadós esőt is kapunk a nyakunkba. Jövő hét elején egy hidegfront miatt a csapadék havaseső is lehet és egy-két éjszakán ismét fagypont alá süllyed a hőmérséklet, de azt követően február közepéig már alig-alig fordul elő fagy, napközben mindig 5-8 fokra melegszik a levegő, vagyis télikabátra, csizmára nem lesz szükség.
Ha a tél enyhe, annak általában tavasszal van böjtje, de a nyíregyházi mérnökember, Dávid Mihály éves időjárási naptára szerint ettől nem kell tartanunk. Az már februárban is enyhe időt jósol, márciusra pedig kifejezetten meleget, 10-18 fokos nappali felmelegedést. Március elején és 22. körül jelez egy-egy erősebb lehűlést, ami egy-két napig tart, az még hozhat fagyot, de azután már folyamatosan melegszik az idő és április második felében nyáriasan szép, meleg időjárást ígér.
Így csökkenthetjük a melegfront tüneteit
Készüljünk fel! Vannak ingyenesen letölthető frontértesítők és a vírusveszélyre figyelmeztető térképek. Segítségükkel fel tudnak készülni az időjárás változásaira, így könnyebben viseljük a tüneteket. Pihenjünk többet! Lehetőleg ne erre az időszakra időzítsük a nehéz fizikai vagy szellemi erőfeszítéssel járó teendőket, gondoskodjunk elegendő, pihentető alvásról. Erősítsük az immunrendszert! Különösen a C és a D-vitamin bevitelével és sporttal tehetjük ezt meg. Olyan sportot válasszunk, ami kellemes és nem megerőltető, például tempós séta, úszás, labdajátékok.