tóth gabi
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel tárgyalt Moszkvában, amit élőben közvetítettek online.
Egymillió ember beoltásához elegendő, kétmillió adag koronavírus elleni vakcinát vásárolt Magyarország Oroszországtól – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Moszkvában, amikor talákozott orosz kollégájával, Szergej Lavrovval.
Szijjártó Péter a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy három céllal érkezett ma Moszkvába:
Hogy találkozzon Szergej Lavrovval, illetve azért, hogy oltóanyagot és gázt vásároljon.
- mondta Szijjártó Péter.
„Mi is folyamatosan szembesülünk a világjárvány okozta egészségügyi és gazdasági kihívásokkal.”
- folytatta a miniszter.
Az oltóanyag sajnos lassan érkezik, és ezért fontos volt Magyarország számára, hogy megállapodjon Oroszországgal.
„Egymillió ember beoltásához elegendő, kétmillió adag koronavírus elleni vakcinát vásárolt Magyarország Oroszországtól”
- jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A két ország abban állapodott, hogy három hónapon keresztül érkezik a vakcina:
Az első hónapban 300 ezer, a másodikban 500 ezer, míg a harmadikban 200 ezer ember oltására elegendő vakcina érkezik az országba.
Ez egy hatalmas előrelépés számunkra, ugyanis naponta 100-150 halálos áldozat van Magyarországon, és naponta 10 milliárd forintnyi kár keletkezik Magyarország számára.
Emberéletek múlnak a vakcinán, és minden élet számít, ezért fontos, hogy minél több vakcina legyen Magyarországon – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken. Orbán Viktor elmondta: nem tudják addig feloldani a korlátozásokat, amíg nincs tömeges oltás, a második hullám „magasra csapott”, nagy erőket kellett mozgósítani, hogy megfékezzék.
Vakcinabeszerzésére van szükség a korlátozások mielőbbi feloldásához
A kormányfő kiemelte: jelenleg mintegy 400 ezer olyan ember van, aki átesett már a koronavírus okozta betegségen vagy beoltották. Ez alacsony szám, és akkor lehet gondolkodni azon, hogy az élet visszatérhet a normális kerékvágásba, amikor tudnak vakcinát biztosítani az egészségügyi dolgozóknak, a szociális otthonokban lévőknek, a 60 év feletti krónikus betegeknek, a védekezés egyéb szereplőinek – itt jön a kormány is -, valamint az időseknek. Ekkor lehet majd arról beszélni, hogy milyen ütemben, hogyan szabadulhatunk meg a korlátozásoktól – mondta. Hozzátette: minden azon múlik, hogy mennyi vakcinát tudnak szerezni.
A brüsszeli vakcinabeszerzés lassú és kevés vakcina jön
Orbán Viktor a vakcinák európai uniós engedélyezésével kapcsolatban rámutatott: ha csak egy-két oltóanyagot engedélyeznek, az nem teremt versenyhelyzetet, pedig ha verseny van, akkor megmozdulnak a gyártók.
Megjegyezte: bizonyos cégeknek van vakcinájuk, de Brüsszel nem adja ki az engedélyt, miközben máshol már oltanak vele, és olcsóbb is, mint a már forgalmazott oltóanyag.
Magyarország kénytelen a brüsszeli beszerzésen túl is oltóanyagot beszerezni
Kifejtette: a csütörtöki EU-csúcson a lengyel miniszterelnök szólalt fel a visegrádi országok nevében, és beszélt arról, hogy ha az AstraZeneca jó Nagy-Britanniában, akkor miért nem jó az európaiaknak, miért nem adják ki rá az engedélyt. De nem magyarázat kell, hanem vakcina, és ha nem jön Brüsszelből, akkor máshonnan kell szerezni, mert „az nem lehetséges, hogy azért haljanak meg magyar emberek, mert a brüsszeli vakcinabeszerzés lassú” – jelentette ki.
A miniszterelnök közölte: nem akar huzakodni Brüsszellel, mert az politikai huzakodás lenne, de most emberéletekről van szó, és majd a válság után visszatérhetnek arra, hogy a vakcinabeszerzés központosítása helyett nem lett volna-e jobb, ha mindenki maga intézi ezt, majd utána kell beszélni arról, hogy Brüsszel jól vagy rosszul cselekedett, de „most itt van a baj”.
Tárgyalunk az oxfordi, az orosz és a kínai vakcináról is
Kitért rá: pénteken Moszkvában tárgyal a magyar külügyminiszter, remélhetőleg minél több vakcinát szerez. Kínával előrehaladott tárgyalásokat folytatnak, de akkor lesz onnan vakcina, ha megvan rá az engedély – mondta. Hozzátette: Szerbiában, a Vajdaságban már használják ezt az oltóanyagot.
Megjegyezte: az AstraZeneca vakcinájáról folynak a tárgyalások.