Létrehozva: 2020.12.22.

Merkely Béla: ha minden jól megy, márciusban leállhat a járvány

Szenteste nem lesz kijárási tilalom és a családi összejövetelek 10 fős korlátjába a gyerekek nem számítanak bele. Tavaszra pedig véget érhet a járvány.

Rendkívüli döntést hozott a kormány: december 24-ére, szentestére felfüggeszti a kijárási tilalmat. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora szerint a testi, lelki egészség megóvása érdekében egyaránt szükség van az óvintézkedésekre és arra, hogy szenteste együtt legyünk.

Merkely Béla
MTI/Kovács Tamás

„Lehetőségünk van, hogy maszkot használjunk, óránként kezet mossunk, illetve az ünnepi asztalnál egy kicsit távolabb üljünk egymástól” – fogalmazott a professzor a Hír TV Bayer Show című műsorában.

Fotó: Shutterstock

Átfertőzöttség és oltás állítja meg a járványt

A szentestére vonatkozó jó hír mellett az embereket az érdekli, mikor érhet véget a koronavírus-járvány.

„Véleményem szerint összesen 60 százalékosnak kell lennie az átfertőzöttségnek és a vakcináció által biztosított immunitásnak ahhoz, hogy a járvány leálljon. Én abban bízom, hogy erre márciusban sor kerülhet” – közölte Merkely Béla professzor a Hír TV-ben.

Fotó: Shutterstock

Az eddig szabályok és azok betartása során tegnap 193 886-ra, azaz az egy héttel ezelőtti szint (194 194) alá mérséklődött az aktív fertőzöttek száma.

Müller Cecília: felkészültünk az oltóanyag beadására

„Minden tárgyi feltétel adott a vakcina kezelésére, tárolására, az Európai Gyógyszerügynökség engedélyét követően pedig pár nap múlva megkezdik az egészségügyi dolgozók oltását. Első körben közel 5000 ember oltására elegendő mennyiség érkezik, de még idén újabb mennyiségre számítunk, a későbbiekben pedig folyamatos beszállítással számolunk” – mondta Müller Cecília, országos tisztifőorvos. Hozzátette: először a Dél-pesti Centrumkórházban, később 25 telephelyen adják be az oltást.

Fotó: AFP

Fontos a regisztrációs sorrend

A vakcinainfo.gov.hu internetes oldalon 200 ezernél is többen regisztráltak már, míg a 60 év felettieknek postán küldtek ki tájékoztató anyagot, illetve regisztrációs lapot. Bár első körben az egészségügyi dolgozókat és a leginkább veszélyeztetetteket oltják majd, a későbbi oltási sorrend kialakításában számítani fog, hogy kik és mikor regisztráltak.

Fotó: Ripost

A koronavírus elleni vakcinák esetében ugyanis speciális szállításra és tárolásra van szükség – a Pfizer–BioNTech oltóanyaga például mínusz 70 fokot igényel. Így a szakemberek számára az ütemezés kialakításakor meghatározó, hogy mikor, melyik nap és telephelyen, hány embert oltanak majd be, akik 21 nappal később emlékeztető oltásban is részesülnek.

Hatékonyabb a Covid-vakcina az influenza-oltásnál

Szlávik János infektológus az M1-en azt tanácsolta, hogy mindenki, aki teheti és a rizikócsoportba tartozik, oltassa be magát, amint lehetséges, hiszen csak ezzel tudja megvédeni magát a koronavírus-fertőzés súlyos szövődményeitől.

Fotó: MTI

„Míg az influenza elleni oltások hatékonysága 70-80, a koronavírus elleni vakcináké több mint 90 százalék. Ráadásul valamennyi oltóanyag esetében igaz, ha valaki az oltás ellenére megfertőződik, szinte biztosan nem alakul ki nála súlyos betegség és nem hal bele a fertőzésbe” – hangsúlyozta Szlávik János. Az esetleges mellékhatások miatt aggódók megnyugtatásául elmondta: ezeket a vakcinákat megfelelően megvizsgálják, az eddig megjelent hírek alapján pedig szinte valamennyi előtörzskönyvezett oltóanyag hatásos, mellékhatásai pedig csak a szokásosak: bőrpír, hőemelkedés, enyhe fájdalom az oltás helyén. Megjegyezte, nem zárható ki, hogy valaki érzékeny az oltóanyagra, „borzasztó ritkán előfordul az allergiás reakció, ilyenkor azonban az egészségügyi személyzet megoldja a problémát”.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek