tóth gabi
Európai színvonalú körülmények közé költözik hazánk műkincsgyűjteménye, a mintegy 300 000 műtárgy átmozgatása már elkezdődött az újonnan épült Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központba. A 30 ezer négyzetméteres épületet úgy tervezték és alkották meg, hogy méltán felveszi a versenyt a párizsi Louvre és a londoni British Múzeum hasonló intézményeivel.
Az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ a Liget Budapest Projekt keretében épült meg a Szabolcs utcában lévő egykori kórház területén, méghozzá azzal a céllal, hogy végre magas színvonalú körülmények közé költözhessen a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, és a Néprajzi Múzeum összesen mintegy 300 ezer műtárgya.
„Hazánk műkincsgyűjteménye végre európai színvonalú helyre kerül: ez az épület – csakúgy, mint az itt elhelyezésre kerülő műtárgyak – az örökkévalóságnak készült. Bátran ki lehet jelenteni, hogy száz évre visszamenőleg ez az első ilyen intézmény hazánkban: végre megoldást nyújt a nemzeti közgyűjtemények sok évtizedes raktározási problémáira” – emelte ki a projekt kapcsán Baán László miniszteri biztos, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója.
Az épület összesen 8 szintes: a mélyben 4 szinttel, a magasban még 3 emelettel rendelkezik, és Vásáros Zsolt Ybl- díjas építész, a terveket kivitelező Narmer Építészeti Stúdió vezetője szerint statikailag annyira erős, hogy akár egy nagyobb földrengést is kibír, valamint – ami a műtárgyak szempontjából igen fontos – sehol sem engedi be a vizet.
Érdekesség, hogy az épület hűtését és fűtését talajszondák biztosítják, melyek az intézményt körül ölelő Bókay kertben kaptak helyet.
A műtárgyak beköltöztetése folyamatosan zajlik, több mint száz szakember részvételével, a Szépművészeti Múzeum és a Nemzeti Galéria restaurátorai azonban már el tudták itt kezdeni a munkát.