tóth gabi
Megkezdődött a szociális intézmények dolgozóinak tesztelése, a jövő héten iskolákban, óvodákban, bölcsődékben és az egészségügyi intézményekben indul a szűrés. Ez egyben a tömeges oltás főpróbájának tekinthető.
Kétezer egyetemista vesz részt a szociális és oktatási, egészségügyi intézmények dolgozóinak tesztelésében, ami – mint azt Orbán Viktor kormányfő reggel a Kossuth Rádiónak adott interjúban elmondta – „komoly logisztikai feladat”, hiszen a legkisebb településre is el kell jutniuk. A tömeges tesztelést azért rendelték el, mert ezt kérték tőlük, mondta Orbán Viktor, aki úgy vélekedett, hogy a tömeges tesztelés egyúttal a tömeges oltás főpróbája, amit ugyanúgy le kell majd vezényelni, ha megérkezik a vakcina.
Mindenkinek kérem a segítségét, hogy a tömeges tesztelést jól végezzük el. Ez egy gyakorlat, hamarosan az átoltást ugyanígy kell levezényelnünk. Közzétette: Magyarország Kormánya – 2020. november 20., péntek
A Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára az operatív törzs sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy 16.691 helyszínen mintegy 370 ezer ember szűrését végzik el antigén gyorstesztekkel.
A bölcsődékben 1742, az óvodákban 4381, az iskolákban 8694 feladatellátási helyszínen zajlik majd a munka. A részvétel önkéntes, akárcsak majd az oltás esetén, de az államtitkár arra kérte az intézmények dolgozóit, segítsenek maguknak és a környezetüknek azzal, hogy alávetik magukat a tesztelésnek.
A szűrést a bölcsődei, óvodai és iskola pedagógusok körében a fővárosi és megyei védelmi bizottságok és kormányhivatalok szervezik: minden kormányhivatal országszerte mintegy ezer mintavevő csapatot indít el, amely a tervek szerint a hét öt munkanapján keresi fel az intézményeket. Egy egység egy nap legalább három intézményben végzi a vizsgálatokat, az ezer egység egy nap alatt háromezer, öt nap alatt 15 ezer helyszínre fog eljutni.
Az egységeket a kormányhivatal látja el védőfelszereléssel a Nemzeti Népegészségügyi Központ ajánlása alapján, a felszerelés arcvédő pajzsból és FFP-2-es maszkból áll, ennél szigorúbb védőfelszerelést a tesztelési folyamat nem igényel – jegyezte meg az államtitkár. A tesztelések hétköznap lesznek, de a szociális intézményekben szombaton és vasárnap is folyik a mintavételezés, és a mintavevőket is minden nap tesztelik.
Kitért arra, hogy a védekezésbe bevont egyetemisták és felsőoktatási intézmények között a kormány rendelete szerint hallgatói munkaszerződés jön létre, a diákokat munkanapokon napi 5000, hétvégenként napi 7500 forint adómentes díjazás illeti meg, a kormányhivatalok napi étkezésről és szükség esetén szállásról gondoskodnak. A hallgatókat a minták levételére és értékelésére oktatófilmmel készíti fel az Innovációs és Technológiai Minisztérium..
György István utalt arra, hogy az intézmények célzott csoportos tesztelésének célja a koronavírus terjedésének lassítása, és az, hogy teljesebb képet adjon a dolgozók közötti fertőzöttek arányáról.
Ugyanakkor a tömeges tesztelés egyben a tömeges oltás főpróbájának is tekinthető, hiszen azt is majd hasonló feltételekkel és szervezettséggel kell lebonyolítani.