tóth gabi
Müller Cecília elmondta, tervszerűen zajlik a koronavírusos betegek ellátása.
Müller Cecília a járványügyi adatok ismertetésével kezdte a szerdai sajtótájékoztatót. Elmondta, hogy az elmúlt 24 órában 8 embert veszítettünk el, akik krónikus megbetegedésben szenvedtek, de elkapták a koronavírust. Az elhunytak közül 48 éves a legfiatalabb és 69 éves a legidősebb.
„Ahogy a fertőzések száma is figyelmeztet minket – lassan egy hete 1000 fő közeliek ezek a számok –, a második hullámban vagyunk és sajnos egy felszálló ág jön” – mondta és hozzátette, a szabályokat épp ezért fokozottan be kell tartani.
A legfőbb, hogy akinek valamilyen tünete van, láza van, ne menjen közösségbe – ez vonatkozik a gyermekekre is.
A maszk használata is különösen fontos: kibővült azon helyek száma, ahol kötelező a maszk viselése. Bár a jogszabály nem taglalja, vannak még olyan alkalmak, amikor kell a maszk:
Ha esküvőn veszünk részt, a gratulációkor legyen rajtunk kesztyű és maszk is, a menyasszonytáncot egyáltalán nem javasolják.
Ha a helyes maszkhasználatot alkalmazzuk, akkor elkerülhetjük a vírus továbbadását. Tehát:
A karanténról is beszélt, ezt 14 napról 10 napra csökkentették. Ez a 10 nap általános szabállyá vált, tehát nemcsak a külföldről hazatérőkre vonatkozik, hanem a kontaktszemélyekre is. Természetesen változik a helyzet, ha a 10 nap alatt valaki tüneteket mutat. Ekkor hívnia kell a háziorvosát, aki biztosítja majd a mintavételt.
Kedden Kásler Miklós egy videómegbeszélést tartott a kórházak főigazgatói részére. A miniszter kiemelte, hogy míg az első hullámban jól védekeztünk, továbbra is a megszokott fegyelmezettséggel hajtsák végre az utasításokat.
A védekezés egy kicsit nehezebb, mivel közösségi terjedésről beszélünk, nem gócpontokról.
Az egészségügyi rendszert felkészítették, a kórházak ágykihasználtsága 53 százalék körüli.
Tervszerű védekezés zajlik, a betegutak kijelöltek. Fokozatosan lépnek be az ellátásba a kórházak, ha szükséges lesz. A cél, hogy a megfelelő helyen tudják ellátni a koronavírusos betegeket. Az is cél, hogy az ilyen betegeket egy helyre koncentrálják, hogy ne minden kórházat „fertőzzenek meg”.
„Ezért kérem, ne lepődjenek meg, ha nem a megszokott kórházba kerül a területen valaki, hiszen a koronavírusos betegek ellátása ütemezetten, a kijelölt kórházakban zajlik” – kérte az országos tisztifőorvos.
Kiss Róbert a tájékoztatón elmondta, 5 esetben intézkedtek a rendőrök tömegközlekedési eszközökön a maszkhiány miatt.
Kérdésre válaszolva Müller Cecília elmondta, hogy a szennyvíz alapján végzett prognózisok tájékoztató jelzések, következtetést lehet levonni a fertőzöttek számának várható emelkedéséről. Amikor a szennyvízben több tízszeres emelkedést látunk, annak van egy előzetes jósló értéke, ilyenkor 7-10 nap alatt emelkedik meg a fertőzöttek száma. Egész Európában használják ezt a módszert.
A szórakozóhelyeken és vendéglátóhelyeken 23 óra után az ott dolgozókon kívül nem tartózkodhatnak vendégek. Ha mégis azt veszik észre a rendőrök, hogy nem tartják be a szabályt, figyelmeztetni fogják az üzemeltetőt, később pedig meg is büntethetik, ha továbbra sem tartják be.
Müller Cecília elmondta, hogy október második felében áll majd rendelkezésre az influenza elleni vakcina, akkor mehetnek majd érte az emberek a háziorvoshoz. Telefonon kell majd időpontot kérni az oltásra.