kulcsár edina
Két szervezet álmodta meg és azt a Food Trucket, különleges büfékocsit, amely célként tűzte ki, hogy megváltozott munkaképességű embereket is foglalkoztat. Az itt dolgozó, oxigénhiánnyal született Tunyogi Imre azt mondja, nem csak a kollégái, a vendégek is teljes értékű emberként kezelik.
Kis helyen nagy hangulat – foglalhatnánk össze, milyen is a munka a Teréz körúti Jupiter Food Truckban, melynek megálmodói, a KézenFogva Alapítvány és a Fruccola tartották, hogy lehetőséget biztosítsanak a megváltozott munkaképességű embereknek, így az oxigénhiánnyal született Tunyogi Imrének is.
„Mindig is a vendéglátásban dolgoztam, gyorséttermekben vagy kávézókban helyezkedtem el, ez az első büfékocsim. Oxigénhiánnyal születtem, ezért nehezen mozgok, és olykor akadozik a beszédem. A korábbi helyeimen emiatt úgy néztek rám, hogy nem tudok semmit és sérült vagyok. Itt viszont pont az ellenkezőjét tapasztalom a kollégáim és a betérők részéről is! Egy Food Truck szabadabb, mint egy kávézó, nem csak felveszed a rendelést és köszönsz, hanem mehet a poénkodás, beszélgetünk a vendégekkel, míg várják az ételeket. Más a hangulat, jobb a közérzetem” – meséli a Ripost-nak Tunyogi Imre, miközben az újabb adag raklett sajtot tesz a helyére.
„Nálunk egyébként nincs konkrét munkamegosztás: ha valaki elúszik valamivel, akkor a másik segít neki zöldséget vágni vagy kasszázni. A nyitás óta dolgozott már itt mozgássérült és értelmi sérült is, de amit máshol esetleg hátrányként éltek meg ezek az emberek, az itt nem számít se a csapatnak, se a vevőknek: utóbbiak inkább azon ámuldoztak, hogy máshol nem lehet ilyen sajtos ételekkel találkozni” – nevet Imre, aki a jó hangulatú munka közben a szakmai fogásokat tanítgatja a másfél hete felvett, egészséges Csabát.
A KézenFogva Alapítvány ügyvezetője, Pordán Ákos örömmel figyeli Imre szavait, lelkesedését és elhivatottságát. Bár az idei év első felének betett a koronavírus, csak nyáron tudtak újra kinyitni, de a dolgozók lendülete mit sem csökkent.
„Közös szándék, hogy széles társadalmi környezetet elérve és érzékenyítve ízletes ételeket és italokat kínáljunk az érdeklődőknek. Az elképzeléseinket, miszerint egészséges és fogyatékkal élő embereket egyaránt alkalmazunk, visszaigazolták a dolgozóink. Fogyatékkal élő emberként kirekszetve érezheted magad, elzárva, itt a város szívében viszont más, ez nagy élvezet nekik, szívesen jönnek dolgozni. Úgy érzik, hiába van bármilyen fogyatékosságuk, értékes munkát tudnak végezni” – teszi hozzá Pordán Ákos, aki elárulta: szeretnének terjeszkedni, akár határokon túl is, hogy minél több lehetőséget biztosíthassanak a megváltozott munkaképességű embereknek.
Jelentősen nő a támogatás a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatására
„Több mint 2,2 milliárd forinttal több pénz jut jövőre a költségvetésből a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatására” – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért felelős államtitkára. „A támogatás növelése azért fontos, mert a megváltozott munkaképességű vagy a fogyatékossággal élő embereknek is természetes igényük, hogy dolgozzanak, és a munkájukért olyan fizetést kapjanak, amellyel biztosíthatják a megélhetésüket” – tette hozzá Fülöp Attila.