kulcsár edina
Őszi kampányában még állatvédelmi chartát és állatvédelmi ombudsmant ígért Karácsony Gergely, aranyos kutyussal pózolva. Most viszont fennáll a veszélye annak, hogy újra el kell altatni a gazdátlan kutyákat az Illatos úti ebrendészeti telepen, miután nem elég, hogy felmondták a támogatói szerződést, de a már eddig összegyűlt adományt se fogadják el a kutyák számára. Mi indokolhatja, hogy visszautasítsák a védtelen állatoknak nyújtott segítséget?
Meglehetősen aggályos, ami az Illatos úti telep fenntartásáért is felelős Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság (FÖRI) új vezetése alatt történik. Olyan döntések születtek a közelmúltban, ami miatt veszélybe került sok év munkája. Valamikor arról volt hírhedt az Illatos úti ebrendészeti telep, hogy évente ötezer kutyát küld a másvilágra. Állatvédők, alapítványok és egy lelkes állatorvos segítségével sikerült elérni, hogy az elmúlt másfél évtizedben alig fordult elő egészséges kutya altatása, a befogadott állatokat sikerült örökbe adni.
A rendészeti igazgatóság felmondta az együttműködési szerződést a telep fő támogatójával, a Doktorok az Állatokért Alapítvánnyal (DOKTA).
„Ezt nem is indokolták„ – tudta meg a Ripost Dódity Gabriellától, az alapítvány kuratóriumi tagjától. Az alapítvány 2013 óta segít abban, hogy a telepre bekerülő kutyák a lehető legjobb ellátást kaphassák és ehhez orvosi eszközöket, műszereket adományoztak, másrészt segítettek abban is, hogy a gazdátlan ebek mihamarabb otthonra találjanak.
„A DOKTA ennek érdekében rengeteget dolgozott. De szerződést bontottak a telepre önkéntesen kijáró, a kutyák rehabilitációjával foglalkozó kiképzőkkel is” – tette hozzá Gabriella.
Azon pedig még inkább megdöbbentek az alapítvány tagjai, hogy az általuk már összegyűjtött és felajánlott 4 millió forintos adományt sem fogadták el. A FÖRI új vezetése szerint a szerződésbontást követően „ez nem lenne etikus.”
„Ez célzott összeg, amiből 3 millió forintot csak az Illatos útra költhetünk el, vagyis ha nem fogadják el, akkor vissza kell adni ezt a pénzt. Ezzel pedig az ott gondozott kutyákat rövidítik meg, az nem etikátlan?” – kérdezi felháborodva Dódity Gabriella. „Az ott élő állatok miatt fáj ez. Tavaly ősszel a főpolgármester még kutyákkal pózolt, most pedig megvonják a kiszolgáltatott állatoktól a támogatást? Hogy jön ez a két dolog össze?”
„Sajnálom, mert nekem szívügyem az állatvédelem„ – mondta a Ripost-nak Hunya Éva, a telep korábbi vezetője.
”Nagyon sok tervünk volt: szakmai, módszertani otthonná szerettük volna fejleszteni a telepet. Jó úton jártunk, és a DOKTA is nagy segítségünkre volt, ahogyan a többi civil szervezet is. Ezek a szervezetek olyan plusz forrásokat vonnak be, amire a fővárosnak nincs lehetősége, emellett nagyon komoly lobbitevékenységet tudnak folytatni.”
Dr. Kozma Tamás vezető állatorvosnak is nagyon sokat köszönhet a telep és a kutyák, neki nagy szerepe van abban, hogy megszűnt az altatás és a kutyák jobb körülmények közé kerültek. Ennek ellenére már nem ő a vezető állatorvos.
A Tornóczky Anita által vezetett Állatvédőrség is segíti az Illatos úti ebrendészeti telep munkáját, ők sem értik, miért rúgta ki a DOKTÁ-t az új vezetés.
”Nem tudom, idén mekkora összegből gazdálkodhat majd az Illatos úti telep, de az a tapasztalatunk, hogy a civil szervezetek által összegyűjtött pénzekre mindig szükség van. Az új vezetés döntése nem racionális, így az állatok esnek el forrásoktól. Ez a döntés láthatóan nem veszi számításba a kutyákat„ – osztotta meg véleményét a Ripost-tal Tornóczky Anita.
Tenner Anna, a Lelenc Kutyamentő Egyesület vezetője ennél is keményebben fogalmaz: szerinte ez az út, amelyre most rálépett a telep új vezetése, oda vezet, hogy a kutyákat ismét altatni kell.
”Korábban évente akár 5000 kutyát is elaltattak ezen a telepen, majd ez 2010 után megváltozott: nagyobb teret kaptak a civil szervezetek, amik példátlanul összefogtak. Nagyon jó szakmai kapcsolat alakult ki dr. Kozma Tamás vezető állatorvos, Hunya Éva telepvezető és a civil szervezetek között, és ennek komoly motorja volt a Doktorok az Állatokért Alapítvány. Félek, ha ez így folytatódik, az állatokat ismét tömegesen altatni kell.”
Rendelet írja elő az együttműködést Egy önkormányzati rendelet arra kötelezi a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóságot, hogy feladatainak ellátása érdekében működjön együtt a rendőrséggel, vám- és pénzügyőrséggel, az adóhatósággal és a fogyasztóvédelemmel, a tűzoltósággal és a polgárőrséggel, hivatalokkal és felügyeleti szervekkel, valamint a nekik segítséget nyújtó társadalmi szervezetekkel. Úgy tűnik, ez az Illatos út új vezetését nem tartja vissza attól, hogy elküldje a segítséget és kidobjon az ablakon 4 millió forintot.
Magyarázkodik a FÖRI Természetesen megkérdeztük a FÖRI-t, miért bontott szerződést az alapítvánnyal, miért utasít vissza 4 milliót, amiből 3 millió csak az Illatos útra költhető. Azt is megkérdeztük mekkora összeg jut idén a telep feladatainak ellátására. Csak az első kérdésünkre kaptunk választ, egy hosszas magyarázkodást, melyben azt fejtegetik, hogy szerintük összeférhetetlen, hogy az Illatos úti telep két vezető köztisztviselője tagja volt a DOKTA kuratóriumának és az adományokból csak négy eszköz került a FÖRI nyilvántartásába. „Az átláthatósághoz, törvényességhez és szakmaisághoz a FÖRI vezetése minden hamis sajtóhír és politikai alapú támadás ellenére is ragaszkodik, és a jövőben is ragaszkodni fog” – írják. De mi abban a törvénytelen és átláthatatlan, ha a kutyáknak gyűjtött négymillió forintot az alapítvány átadja a telep jelenlegi vezetésének?