tóth gabi
Komoly témákat érintő mélyinterjút adott a történész Trianon évfordulójával kapcsolatban.
Trianon 100. évfordulójára Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója exkluzív interjút adott. A történész szerint a trianoni békeszerződéssel kapcsolatban az igazságtalanság a leginkább megemészthetetlen.
„Kipécéztek minket a bűnbak szerepére, és megalázták a magyar nemzetet. Ez sokkal mélyebb sebeket ejtett, és sokkal nehezebb – talán lehetetlen is – túllépni rajta, mint bármilyen gazdasági káron” – nyilatkozta Schmidt Mária.
A beszélgetésben arra is kitértek, hogy egyre inkább színvonalasabb alkotások jelennek meg Trianon témájában a hazai tudományos és kulturális életben. Ebben a témában azonban hiányolta, hogy nincsenek magyar filmek trianoni békeszerződéssel kapcsolatban, holott a románok és lengyelek között már több ilyen mű is született.
„Egyetlen szempontból pozitív Trianon mérlege: visszanyertük a független államiságunkat, amire addig 400 évet vártunk, bár nem ilyen feltételekre számítottunk. Ám ez mégis lehetőséget adott arra, hogy bebizonyítsuk, tudunk sikeres és élhető országot építeni a magyarok számára. Ezt pedig megtettük abban a két évtizedben, 1920 és 1942 között, ami adatott. Bizonyítottuk akkor is, és bizonyítjuk azóta is, hogy ha a saját kezünkbe vesszük a sorsunkat, akkor sikeresek vagyunk” -tette hozzá Schmidt Mária, aki azt is elárulta a portálnak, hogy mi az, amit az elmúlt 100 év legnagyobb sikerének tart.
„Magyarország egy jó ország. Velünk foglalkozik az egész világ, és erre nagyon büszke vagyok. Beszélnek mindenféle idiótaságot is, de ez mindegy. Mert az az igazság, hogy mi szabadságszerető emberek vagyunk, talán a nomád időkből örököltük. Valami miatt rosszul viseljük, ha nem vagyunk szabadok és függetlenek. Belőlünk a szabadság és a függetlenség hozza ki a legjobbat. A Trianon óta eltelt évszázadban is megmaradtunk, és sikeresek lettünk. Összetartoztunk és összetartozunk” – nyilatkozta a történész.