tóth gabi
A koronavírus-járvány elleni védekezés második szakaszába lépett az ország. Fokozatosan és szigorú menetrend szerint újraindulhat Magyarország – de ne tegyenek senkit se felelőtlenné a könnyítések!
A legtöbb változás vidéken történt, Budapesten és Pest megyében maradtak a korlátozások. A Ripost ezek, és a hétfőn kezdődő érettségi kapcsán gyűjtött össze és válaszol meg 25 kérdést.
1. Csak Budapesten és Pest megyében kötelező a boltokban és a tömegközlekedésben a száj és arc takarása?
Nem, mindenhol! Sőt hétfőtől a vonatokon és a Volán-buszokon is! A rendelkezés országos, és mellette érvényben marad a kötelező távolságtartás, és a 65 év felettiek 9 és 12 óra közötti idősávja is a vásárlásban. A maszk helyettesíthető sállal és kendővel is.
2. Budapestiként, illetve Pest megyeiként leugorhatok a vidéki nyaralómba vagy például a Balaton-partra lazítani?
Nem. A fővárosban és Pest megyében élők a kijárási korlátozás miatt kizárólag alapos indokkal hagyhatják el a lakhelyüket, a vidéki lazítás, különösen az ott alvás nem engedélyezett. Más megyéből, illetve városból viszont elutazhatunk pihenni az ország más pontjaira – kivéve a fővárosba, illetve Pest megyébe.
3. A piacok nyitva tartásában az idősek idősávja eltérhet az üzletekben érvényes 9-12 órától?
Igen. Az önkormányzatok eltérő idősávot biztosíthatnak a 65 év felettieknek.
4. Budapest és Pest megye kivételével lehetnek polgári és templomi esküvők is. A lakodalmat is engedélyezik?
Nem. A lakodalom rendezvénynek minősül, így az továbbra is tilos. Az esküvőn pedig fontos tartani a másfél méteres távolságot.
5. Hétfőtől mindenhol tovább tarthatnak nyitva az üzletek és újra látogathatók az éttermek kerthelyiségei?
Nem, csak vidéken. Az üzletek korlátozott nyitva tartását Pest megye és Budapest kivételével oldották fel. A vendéglátóhelyek kerthelyiségei is csak ott üzemelhetnek, a fővárosban és az azt körülvevő megyében nem.
6. A vidéki kerthelyiségek újra látogathatóak, de a zárt részen továbbra sem fogyaszthatnak a vendégek. Az illemhelyeket lehet használni?
Igen, az nem szabálysértés.
7. A vidéki könnyítések érintik a mozikat, múzeumokat, klubokat, diszkókat?
Nem, azok továbbra sem nyithatnak ki.
8. Kinyithatnak-e az állatkertek?
Vidéken a szabadtéri állatkertek kinyithatnak, a zárt részeik azonban továbbra sem látogathatóak és élményetetést, állatbemutatót sem tarthatnak. A vidéki szabadtéri múzeumok szintén kinyithatnak. Budapesten és Pest megyében azonban továbbra sem látogathatóak az állatkertek és a múzeumok.
9. Hétvégén tovább tartottak nyitva a virágboltok. Ez csak az anyák napja miatt volt így?
Igen. Hétfőtől újra 15 órakor be kell zárniuk a virágosoknak.
10. A könnyítések érintik a személyes kontaktust is? Vidéken újra lehet puszit adni, kezet fogni, ölelkezni az ismerőseinkkel?
Nem! Mivel a vírus érintkezés, illetve cseppfertőzés útján terjed, ezért ezeket a gesztusokat a nem egy háztartásban élők kivételével továbbra is ajánlott mellőzni – bárhol is éljünk az országban.
11. Bölcsődei, illetve óvodai ügyelet kapcsán kell valamiről írásban rendelkeznie a szülőnek?
Igen. Írásba kell adnia, hogy a gyermeke nem fertőző beteg. Ha ezt elmulasztja, a gyermekét nem fogadják.
12. Újra lehet misére menni?
Sok helyen igen, de csak korlátozásokkal, s a szabályok egyházmegyénként eltérőek lehetnek. Budapesten és Pest megyében továbbra is csak online, illetve a tévében lehet követni a szentmiséket. A váci megyéspüspök a Pest megyei templomok kivételével engedélyezi a templomok megnyitását: a bejáratnál kötelező kézfertőtlenítést ír elő, a miséken csak 65 év alattiak vehetnek részt, a padonként csak egy-egy ember ülhet, s ők sem közvetlenül egymás mögött. Áldoztatás csak kézbe lehetséges, gyónásra 2 méteres távolság megtartása mellett van lehetőség.
13. Hétfőtől újra lehetnek sportrendezvények. Szurkolóként hol vehetek jegyet a sporteseményekre?
Sehol. Az események nézők nélkül, zárt kapuk mögött kerülhetnek megrendezésre. Azokon a sportolókon kívül edzők, csapatvezetők, mérkőzésvezetők, versenybírák, sportegészségügyi szakemberek, doppingellenőrök, a biztonságért és a sportlétesítmény működéséért felelős szakmai személyzet, valamint a sajtó képviselői vehetnek csak részt.
14. A sportrendezvényekkel kapcsolatos könnyítések érintik az utcai futó- és kerékpárversenyeket?
Nem. A közterületen megszervezett sportrendezvények továbbra sem tarthatók meg.
15. Átfogó szűrővizsgálatot indított a Semmelweis Egyetem vezetésével és az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával a négy hazai orvosképző egyetem. Ha szeretnék részt venni a vizsgálaton, hol tudok jelentkezni?
Sehol. A Központi Statisztikai Hivatal segítségével már megtörtént a 17 778 személy kiválasztása. Ők levélben, telefonon vagy ügyfélkapun keresztül kapnak értesítést.
16. Mennyibe kerül a vizsgálat azoknak, akiket kiválasztottak az átfogó szűrővizsgálatra?
A vizsgálat ingyenes és önkéntes alapú. A résztvevők nem csak saját egészségügyi állapotukról kapnak képet a koronavírus-szűrés kapcsán, de hozzájárulnak ahhoz, hogy a szakemberek pontos képet kapjanak arról, milyen a lakosság érintettsége és segítséget is adnak a járvány legyőzésében.
17. Számos légitársaság indít újra járatokat Magyarországra és Magyarországról. Ezekkel járhat bármiféle korlátozás?
Igen. A légitársaságok számos intézkedést hozhatnak. A külföldi utazásról hazatérőkre kötelező egészségügyi vizsgálat vár. Akinél felmerül a fertőzés gyanúja, az kijelölt karanténba kerül, a többiekre 14 napos hatósági házi karantén vár.
18. Elkerülheti a külföldről hazatérő a hatósági házi karantént?
Igen. Ha valaki igazolja, hogy gyógyult és a fertőzés tüneteit nem mutatja, vagy igazolással rendelkezik arról, hogy a hazautazást megelőzően 14 napos járványügyi megfigyelés hatálya alatt állt, elkerülheti a hatósági házi karantént.
19. Változik az érettségi írásbelik kezdési ideje?
Igen. A koronavírus-járványra való tekintettel idén az első héten 9 órakor kezdődnek az írásbeli érettségik (hétfőn magyar, kedden matematika, szerdán történelem, csütörtökön angol, pénteken német), hogy a vizsgázók elkerüljék a reggel 8-ra járó dolgozókat a tömegközlekedési eszközökön. Utóbbiak sűrűbben járnak majd az érettségizők miatt. Ugyanakkor az írásbelik második hetében a délelőtti vizsgák reggel 8 órakor, a délutániak 14 órakor kezdődnek.
20. Korlátozzák az írásbelik helyszínéül szolgáló termek befogadóképességét?
Igen. Egy teremben legfeljebb tíz tanuló lehet, akiknek legalább másfél méter távolságot kel tartaniuk egymástól.
21. Fertőzhetnek az írásbeli érettségi feladatlapok?
Nem. A koronavírus papíron egy napig életképes, így az érettségiket 24 órán át pihentetik, mielőtt a tanárok gumikesztyűben kiosztanák azokat a diákoknak.
22. Tartanak lázmérést az érettségi előtt?
Nem. Aki beteg vagy meggondolja magát, az szankciók nélkül lemondhatja a vizsgát, ehhez mindössze annyit kell tenni, hogy nem jelenik meg az érettségin. Akik közülük vizsgadíjat fizettek, azoknak visszautalják azt. Akik most kihagyják az érettségit, ősszel pótolhatják.
23. Adnak egészségügyi maszkot az érettségin?
Igen, s azt kötelező az intézményben, s ajánlott a vizsgateremben is viselni. Az intézmények mosdóiban kézfertőtlenítőket helyeznek el, s a vizsgák előtt különös figyelmet fordítanak a takarításra, szellőztetésre.
24. Elég csak tanszert vinni az érettségire?
Nem. Minden vizsgázó vigyen magával papír zsebkendőt, s szükség esetén abba köhögjön, tüsszentsen, használat után pedig haladéktalanul dobja szemetesbe. Szintén kérik, hogy az érettségizőknél legyen tartalék taneszköz és megfelelő mennyiségű élelmiszer, a vírusveszély miatt most senki ne kérjen és adjon a másiknak ételt, italt, tanszert.
25. Kell külön szóbeliznie az idén érettségizőknek?
Nem. Idén csak írásbeli érettségit tartanak, ezzel felére csökkentik a személyes kontaktust..