kulcsár edina
Több amerikai autós biztosító visszatérítést ad ügyfeleinek, hiszen a kisebb forgalom miatt kevesebb kártérítést kell fizetniük, jóval több pénzük marad. A Ripost utánajárt: ez nálunk is indokolt és igazságos lenne!
Az Egyesült Államok egyik legnagyobb autóbiztosító társasága több millió dollárt térít vissza azoknak az ügyfeleinek, akik bizonyíthatóan nem használják autójukat és otthon maradnak a járvány idején.
200 dolláros csekket küldenek az autósoknak
Hogy kire vonatkozik a visszatérítés, azt a gépjármű és az üzemeltető mobiltelefonjának GPS adataival, valamint cellainformációival kell igazolni. Egy másik biztosító szintén visszatérítést ad az ügyfeleknek, autónként 200 dolláros (mintegy 64 ezer forint) csekket küldenek.
A biztosítótársaságok ösztönözni akarják az autósokat, hogy tartsák be a kijárási korlátozásokat, maradjanak otthon, és gesztust gyakorolnak a hozzájuk hű autósoknak. Lényegében visszaadják az ügyfeleknek a befizetett összeg egy részét, arra tekintettel, hogy a lényegesen kisebb autóforgalom miatt sokkal kevesebb most a baleset, így sokkal nagyobb a hasznuk.
A hazai biztosítók kifogásokat keresnek
Magyarországon harmadik hete van kijárási korlátozás és egy hónapja nem járnak iskolába a gyerekek, így az itthoni autósforgalom is jóval kisebb. 30 százalékkal kevesebb a baleset is – tehát jóval több pénz marad a biztosítók kasszájában. A hazai biztosítók azonban nem nagyon akarják megosztani az extra hasznot az autósokkal.
Több hazai biztosítót is megkérdeztünk, egy hét alatt csak az Aegon válaszolt.
„Az Aegon biztosító casco termék szolgáltatásai nem GPS-alapúak, így ezen lehetőséggel nem tudunk élni. Van azonban olyan termékünk, az Aegon Smart Casco, amelynél kifejezetten használat alapú fizetést nyújtunk. A kötelező gépjármű felelősség biztosításnál a törvény nem teszi lehetővé a visszatérítést” – válaszolta lapunknak Drevenka Edit, az Aegon PR igazgatója.
Az ügyvédek biztosítója máris adott visszatérítést
Van-e akadálya annak, hogy a biztosítók a díjakból visszatérítsenek az ügyfeleiknek? – kérdeztük dr. Kovács Kázmért, a Magyar Autóklub jogi bizottságának vezetőjét, a Magyar Ügyvédek Kölcsönös Biztosító Egyesülete (MÜBSE) igazgató tanácsának elnökét.
„Nincs jogi akadálya, sőt van rá hazai példa is”
– válaszolta.
„A MÜBSE például negyedéves kedvezményt nyújt aktív biztosítottjai számára, hiszen az ügyvédek is kevesebbet tudnak dolgoznak a koronavírus-járvány miatt, ezáltal a károkozásuk esélye is csökken. Én azt gondolom, hogy a gépjárművek esetében is indokolt lehet valamiféle kedvezmény biztosítása, ez azonban nemcsak jogszabályi kérdés, hanem a legtöbb területen a biztosító mérlegelése. Nekik kellene azt figyelembe venni, hogy most lényegesen és részlegesen csökkent a kockázat. Utóbbi azért fontos, mert nem szűnt meg teljesen, de lényegesen kisebb lett a töréskár tekintetében. A kötelező gépjármű biztosítás esetében valóban törvény szabályozza a díjfizetés feltételeit, de a teljes elutasítás csak kifogás, hiszen a cascóra saját hatáskörben adhatnak engedményt” – nyilatkozta a Ripost-nak a biztosítási szakjogász.
Magyarországon 30 százalékkal kevesebb a baleset
„Idén márciusban 30 százalékkal kevesebb közúti közlekedési baleset történt, mint az előző év márciusában” – közölte az ORFK kommunikációs szolgálata a Ripost kérdésére. 2020 márciusában 854 személyi sérüléses közúti közlekedési balesetnél intézkedtek a rendőrök, tavaly ugyanekkor 1225-nél. A halálos baleseteknél 12 százalékos, a súlyos sérüléssel járó baleseteknél 38 százalékos, a könnyű sérüléses baleseteknél 27 százalékos a csökkenés 2019 márciusához viszonyítva.
Vagyis igaz, hogy a biztosítók zsebében jóval több pénz marad a járvány következtében.