tóth gabi
Gőzerővel dolgoznak a laborok azon, hogy megállapítsák, ki koronavírusos és ki nem. Megmutatjuk, hogyan teszik mindezt.
A koronavírus magyarországi megjelenése óta a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) Nemzeti Biztonsági Laboratóriuma folyamatosan dolgozik. Ez az a labor, ahol Magyarországon először sikeresen izolálták a koronavírust március közepén.
Itt és másik hét hivatalosan akkreditált laboratóriumban állapítják meg, hogy valaki fertőzött vagy sem. A biztos eredményhez kettő vagy akár több vizsgálatra is szükség lehet. A laborban éjjel-nappal dolgoznak.
„Az eleje nagyon nehéz volt, volt olyan nap, amikor több mint 1000 vizsgálatot végeztünk. Éjt nappallá téve” – mondta el a Híradónak Barcsay Erzsébet, a virológiai osztály vezetője.
A betegek szájából és garatából vett mintákból szűrik ki az örökítőanyagokat, és a PCR, azaz a polimeráz-láncreakció specifikusan ki tudja mutatni a sok nukleinsavból a keresett vírus nukleinsavját.
Barcsay Erzsébet, a virológiai osztály vezetője elmondta: a tünetek megjelenése előtt, a lappangási időszakban nehezen kimutatható a koronavírus.
„Akinek tünetei vannak, akkor lehet, hogy a második vagy a harmadik napon már kimutatható a vírus. De ez nem minden esetben van így. Így aki a Covidra jellemző tüneteket mutat, mindig csinálnak nála egy második tesztet, ha az első tesztje negatív lett. Valaki akkor lesz igazoltan fertőzött, ha ez a PCR-vizsgálat pozitív eredményt hozott, tehát ha megtalálják a vírust a mintájában”.
A mikrobiológus elmondta, a gyorstesztek nem helyettesítik a laboratóriumi vizsgálatokat, mivel a legtöbb csak ellenanyagot mutat ki, ami 5-10 nappal a betegség megjelenése után jelentkezik.
Beszámolt arról is, hogy sok szeretetet és figyelmességet kapnak a laborosok is.
Február óta kétszer 12 órában dolgoznak a mikrobiológusok, hogy minél több mintát tudjanak megvizsgálni. Egy táblán jelzik, melyik mintacsoport éppen hol tart a vizsgálatban. Már több mint 400 csoportot vizsgáltak, mindegyik csoportban 31 minta van.
Fontos tudni, hogy a koronavírus-járványnak már abban a szakaszában tartunk, amikor bárki és bárhol fertőzött lehet. A laborvizsgálattal beazonosított fertőzöttek számánál jóval magasabb lehet a tényleges fertőzöttek száma. A járványt tehát a laborvizsgálat sem tudja megállítani, de ha a háziorvos szükségét látja annak, hogy laboreredménnyel erősítse meg gyanúját, akkor mintavételezés céljából a mentőket is kiküldheti a fertőzés-gyanús személy otthonához. Az enyhe tünetes fertőzötteknek otthoni karanténban kell maradnia, kórházba csak a kórházi ellátásra szorulókat szállítják a mentők.
( az MTVA engedélyével)