kulcsár edina
Megjelent tegnap a Magyar Közlönyben az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) az a rendelete, ami az ingyenessé váló meddőségi kezelésekről szól. Várhatóan az ehhez szükséges gyógyszerek – amiket ma 90 százalékban támogat a társadalombiztosítás – szintén térítésmentessé válnak.
A most megjelent rendelet értelmében tíz intézményben teljesen ingyenesen elvégzik a meddőségi kezeléshez szükséges beavatkozásokat, szűréseket és a petesejtbeültetést is. Ha minden szükséges rendelet napvilágot lát, akkor a kijelölt meddőségi klinikákhoz forduló párok teljes ingyenességet élvezhetnek a folyamat elejétől a legvégéig.
Orbán Viktor kormányfő január 9-én jelentette be sajtótájékoztatóján, hogy a népességfogyás megállítása érdekében ingyenessé teszik a meddőségi kezeléseket. Ennek előkészítése azonban már jóval korábban megkezdődött: az Emmi már augusztusban megjelentette és szeptember 5-től bevezette a meddőség kivizsgálásáról és az asszisztált reprodukciós kezelésekről szóló egészségügyi szakmai irányelveket, amik tartalmazzák, milyen lépésekben kell felderíteni és kezelni a meddőség okait. Decemberben a kormány hat meddőségi magánklinikát vásárolt meg annak érdekében, hogy mindenütt ugyanazt a magas színvonalú ellátást biztosítsák térítésmentesen. Az erőforrások jobb felhasználásával megszűnhetnek a várólisták és sokkal több kezelést tudnak majd elvégezni.
Mint azt Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár korábban elmondta: a kormány elkötelezett, hogy minél több segítséget nyújtson a meddő pároknak. A február 1-jétől ingyenessé váló meddőségi vizsgálatokra a kormány éves szinten több mint 9 milliárd forintot biztosít, a még nem közfinanszírozott gyógyszerekre pedig 1,6 milliárd forintot fordít. Az intézkedésektől azt várják, hogy még több család merjen lépni akkor is, ha természetes úton nem lehet gyermekük.
Konc János, a Szent János Kórház meddőségcentrumának vezető főorvosa szerint azt nem lehet megjósolni, mennyi gyermek születhet az intézkedések hatására, de mindenképpen több családnak lesz elérhető a meddőségkezelés.
Magyarországon minden hetedik házaspár meddő, 150 ezer embert érint ez a probléma.
Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház
Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházak
Debreceni Egyetem Klinikai Központ
Pécsi Tudományegyetem
Semmelweis Egyetem
Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ
Kaáli Ambuláns Nőgyógyászati Intézet Kft.
Sterilitás Egészségügyi Ellátó Kft., Budapest
Pannon Reprodukciós Intézet és Szolgáltató Kft., Tapolca
Forgács Intézet Egészségügyi és Szolgáltató Kft., Budapest