tóth gabi
Csapatjáték szerelemmel – így szól a 2020-as Házasság hete mottója. Ebben jók Semsei Rudolf és Dobay Eszter, akik 4 gyereket nevelnek és 18 éve házasok.
„Egymásnak kell élni, nem csak a gyereknek”
„ Egy társ más , mint én, neki más okoz örömet, mint nekem”
„Egy életen át kell udvarolni”
„A fiatal párok többsége az esküvőre készül, és nem a házasságra”
„ A házasság szexi!”
Minden évben egy példamutató házaspárt választanak a rendezvény arcainak a szervezők, a Magyar Evangéliumi Szövetség és a Magyarországi egyházak Ökumenikus Tanácsa. A rendezvénysorozat idei arca Dobay Eszter és Semsey Rudolf: 4 gyereket nevelnek és 18 éve házasok.
Nem csak a saját házasságukkal foglakoznak: jegyespárok felkészítését is vállalják. Mint mondják, azért van a legtöbb válás, mert a párok rájönnek, hogy csak a gyerek tartja össze őket. De ha együtt akarnak megöregedni, akkor egymásnak kell élni, nem csak a gyerekeknek.
„Én 17 éves voltam, Rudi 19, amikor megismerkedtünk. Folyamatosan tudtunk egymásról, de csak 22 évesen lettünk egy pár és már több mint 18 éve házasok vagyunk„ - meséli Eszter. „Nagykorú lett a házasságunk” – tette hozzá Rudolf. Amikor eldöntötték, hogy összeházasodnak, nem akartak feltételeket szabni egymásnak, de azt tudták, hogy hasonló az értékrendük.
„Tudni kell, hogy egy társ más, mint én, ami nekem örömet okoz, az neki nem. Például Eszternek az érintés nem a szeretetnyelve, őt zavarja, ha hozzábújok tévénézés közben„ - ecseteli Rudolf. „De tudja, hogy nekem fontos, ezért gyakran kézen fogva sétálunk” – tette hozzá.
„Sok apróságon múlik a sikeres házasság: nem csak a kapcsolat elején, hanem egy életen át kell udvarolni, dicsérni kell a másikat, de az is fontos lehet, hogy lesegítem róla a kabátot – ezek az apró „munkák” meghálálják a fáradozást, érezzük, hogy a másik életre szólóan akar tenni értünk. „ Tenni kell a kapcsolatokért„- erősíti meg férjét Eszter.
Egy kapcsolattal akkor lesz gond, ha elengedik, ha nem foglalkoznak vele és olyankor nehéz visszarántani is. A Házasság hetének arcai arra is oda figyelnek, hogy minőségi időt töltsenek egymással.
A gyerek születése után is megoldják a kimenőket. A családi vacsora különösen fontos az életükben, akkor ülnek le beszélgetni egymással és a gyerekekkel.
„A feleségem nagyon jól tolerálja, hogy későig dolgozom, ha hétig nem érek haza, akkor később vacsorázunk ”- mondta Rudolf. A kicsi és a kamasz gyerekek is bekapcsolódnak, ilyenkor másfél órát együtt vagyunk, ez egy töltődési pont mindannyiunknak – tette hozzá.
„Ezért is választottuk a csapatjáték szerelemmel mottót, mert a csapatjátékot nagyon fontosnak tartjuk„ - mondták el. „Mi ebben vagyunk nagyon erősek” – tette hozzá Eszter. „Folyamatosan energiát kell bele fektetni, nem elég a kapcsolat elején tudni, hogy mit szeret a másik, mert ezek folyamatosan változhatnak„ - magyarázta Eszter. Nem csak a saját házasságukkal törődnek, jegyesfelkészítő kurzust is tartanak, fiatal párokat hallgatnak meg és adnak tanácsot nekik. „A párok többsége az esküvőre készül és nem a házasságra” – jegyezte meg Eszter. A kurzusokon kötetlen beszélgetésben a szeretetnyelvekről, a konfliktusokról és a gyereknevelésről is beszélgetnek a leendő házasokkal.
„A házasság szexi„ - foglalja össze Rudolf. „ Sokkal másabb, mint önmagában az együttélés. Más dimenziót kap a kapcsolat, egy életre szóló eskü. Ennek hatására másképp kezeli a krízishelyzeteket az ember ”- vélekedik. Szerinte nem csak a két félnek, hanem a gyerekeknek is biztonságot ad, ha szüleik házasságban élnek. Egy barátja példáját is elmesélte, aki 7 év után most kérte meg a barátnője kezét, és nincs ugyan gyerekük, de azóta nem csak párnak, hanem családnak érzik magukat.