kulcsár edina
Tízmillió forint kártérítést kér a kórháztól Bán Erika, mert úgy gondolja, két műhiba miatt lett mindössze 25 évesen 80 százalékos rokkant. Miután autóbalesetet szenvedett, az őt megröntgenező orvos nem vette észre, hogy csigolyatörése van, majd a műtőorvos egy csontszilánkot felejtett a műtéti területen, amitől lebénult a nő keze és lába. A fiatal nő munkaképtelen, párját is elveszítette.
Ritkán megy el otthonról Bán Erika, akkor is csak segítséggel. Pedig nem is olyan régen a 25 éves nő még energikus volt, állómunkát végzett egy ruhaipari cégnél. 2017 januárjában autóbaleset érte, és a legfőbb sérülést, a csigolyatörést nem vették észre a kórházba szállítása után.
„Az egész életemet megváltoztatta az a baleset. Pedig ennek nem kellett volna így lennie” – vélekedik Erika.
„Egy ismerőshöz autóztunk a barátaimmal, amikor a kocsi megcsúszott a jeges úton, és az árokban kötött ki. Mivel nem voltam bekötve, megsérültem, vákuum matracon szállítottak kórházba. Ott megröntgeneztek, és azt mondták, nincs törésem. Erre felültem, és valami reccsent a nyakamban. Úgy engedtek el a kórházból, hogy pihenjek sokat, igyak sok folyadékot, így folytattam tovább az életem. Egy hét múlva felfigyeltem rá, hogy zsibbad a bal kezem, ezért elmentem a városi rendelőbe kontrollra. Ott ismét megröntgeneztek, és azonnal kórházba küldtek. A felvétel egyértelműen kimutatta: a C6 és C7 nyaki csigolyáimnál törés van!”
Ezek után Erika még öt órán át várakozott a baleseti osztályon, hogy újra megvizsgálják, majd felvegyék az osztályra, hiszen azonnal műtétre volt szükség.
„Akkor azt mondták: csoda, hogy életben maradtam, a sérülés miatt ugyanis leállhatott volna akár a légzésem is. Rettenetes ebbe belegondolnom” – folytatta a fiatal nő. „Másnap reggel megműtöttek, majd egy nappal később még egyszer. Miután ugyanis kitoltak az első műtétről, nem tudtam mozgatni a bal lábamat. Először nem hittek nekem, majd, amikor megvizsgáltak, azt mondták: egy szilánk bent maradt véletlenül, az nyomja a gerincvelőt, ki kell venniük másnap. A másnapi műtét után sem a bal lábam, sem a bal kezem nem tudtam mozgatni, és a vizeletem se tudtam tartani. Rettenetes volt.”
Erika végül három hónapnyi rehabilitáció után tudott újra lábra állni. Időközben a Csongrád Megyei Kormányhivatal 80 százalékos rokkantnak minősítette, mivel nem képes magát ellátni, egészségkárosodási és fogyatékossági járadékot is kap.
„Dolgozni nem tudok, mert sem álló, sem ülő munkát nem végezhetek. A párkapcsolatom is tönkrement ebben a szörnyű kálváriában, a szüleim és a barátaim segítenek nekem mindenben” – panaszolta Erika. „Mivel szerintem kétszer is hibát követtek el, így ügyvédi segítséggel tízmillió forint kártérítést kértem a kórháztól, de eddig még egy bocsánatkérést sem kaptam.”
A Ripost is megkereste a kórházat, hogy megtudjuk: mi alapján vélik úgy, hogy nem orvosi műhiba áldozata Erika, ám lapunknak sem válaszolnak napok óta.
„Peren kívüli megegyezésre törekedtünk, 10 millió forintot kértünk. A kórház másfél évig nem válaszolt, majd részletes indoklás nélkül elutasított” – nyilatkozta a Ripost-nak az asszony ügyvédje, dr. Ábrahám László. „Levelükben azt írták: a kártérítésnek nincs jogalapja. Csak azt nem tudom, hogy mi számít orvosi hibának, ha az nem, hogy egy baleset után nem vesznek észre egy csigolyatörést.”