kulcsár edina
A felére is csökkenthetnék a kórházi fertőzéseket a szigorú higiéniai előírások betartásával, jelentette ki Oroszi Beatrix, a Nemzeti Népegészségügyi Központ szakmai vezetője egy tegnap véget ért egészségügyi konferencián.
Az egész világon tényként kezelik az orvosok, hogy kórházi fertőzés mindenhol van, hiszen rengeteg ember megfordul az intézményekben, a betegek többségének az immunrendszere pedig legyengül, nehezen bír el a kórokozókkal. Nem mindegy azonban, mennyi ilyen eset van és mekkora a fertőzés veszélye.
Sokan azt gondolják, hogy a műtőben fordul elő a leggyakrabban a kórházi fertőzés, de a kórtermekben, mosdókban, az orvosi vizsgálatok során több fertőzés történik.
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a napokban azt mondta: míg Európában az emberek 5,5 százaléka kap fertőzést a kórházban, nálunk ez 4 százalék. Oroszi Beatrix, a Nemzeti Népegészségügyi Központ szakmai vezetője egy tegnap befejeződött konferencián arról beszélt, hogy a betegek 3,5 százaléka kap kórházi fertőzést, de ha mindenki betartaná a szigorú higiénés szabályokat, akkor ez a felére csökkenhetne. Azért is nehéz pontos számot mondani, mert sok esetben nem a kórházban jelentkeznek a tünetek.
„A császármetszésem után begyulladt a seb„ – mesélte saját történetét lapunknak Tóth Valéria. „Az utolsó vizitkor nagyon sietett a doktor, valaki várta. Hárman voltunk a szobában, mindhármunk sebét megtapogatta és nem emlékszem, hogy fertőtlenítette volna közben a kezét.”
A kórházi fertőzések számát növeli:
A Ripost több kórházi orvossal is beszélt a témáról, akik a nyilatkozat bonyolult engedélyeztetése miatt nem akarták a nevüket adni, de elmondták az okokat. Ha te is kíváncsi vagy arra, hogy mi okozza a legtöbb kórházi fertőzést, akkor keresd a Ripost napilapot pénteken az újságárusoknál!