tóth gabi
Az Országos Mentőszolgálat az elmúlt időszakban megteremtette a feltételeit a modern, XXI. századi, digitális mentőszolgálat működésének. A technológia nagy része kész van már.
Az újításnak számos eleme van, egyebek mellett a digitális adatfeldolgozásra épülő kapacitástervezés, az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térhez (EESZT) történő csatlakozás, az új táblagépek beszerzése , amelyekkel megszűnt a papír alapú dokumentáció és nem utolsó sorban a SzívCity életmentő közösségi applikáció fejlesztése, valamint a várhatóan ősztől használható ÉletMentő applikáció bevezetése is- mondta el a Ripostnak Győrfi Pál, a mentők szóvivője.
Hozzá tette: az OMSZ a közösségi oldalakon keresztül bevonja az embereket a mentők és az egészségügy világába, felhasználja az üzleti és mesterséges intelligenciát, hogy hatékonyabban dolgozhasson, és életmentő drón fejlesztésben vesz részt.
Az elképzelés szerint az utcai rosszullétnél segédkező laikus életmentő beavatkozását segítené a drón által szállított defibrillátor, hiszen ezek a repülő eszközök légvonalban közlekedve egyes esetekben gyorsabban a helyszínre érkezhetnek, mint egy mentőautó. Így a mentőautó kiérkezéséig a defibrillátor segítségére lehet az életmentést végzőnek.
Megtudtuk: a drónok mentésbe való bevonásáról az egyeztetések folyamatosak , a technológia már nagyrészt rendelkezésre áll, a szabályozási környezet kialakítása pedig folyamatban van.