kulcsár edina
Büntetik az orvost hétfõtõl, ha betegének nem a lehetõ legkorábbi mûtéti idõpontot adja. Így többé nem éri meg az orvosnak, hogy hálapénzért korábbra sorolja a betegét. Ezzel megint egy lépéssel közelebb kerülünk ahhoz, hogy a korrupció kiszoruljon az egészségügybõl.
Április 1-jétől, vagyis jövő hétfőtől megújul a kórházakban a műtéti várólisták rendszere.
A cél az, hogy mindenki a lehető leggyorsabban jusson hozzá ahhoz a beavatkozáshoz, amire szüksége van.
Ezentúl az orvos köteles a lehető legkorábbi időpontot megadni a betegnek, és ettől csak akkor térhet el, ha annak szakmai oka van, vagy ha a beteg külön kéri.
„Ilyen ok lehet például, ha a beteg állapota miatt kell későbbre tenni a műtétet" – mondta el egy vidéki kórházi sebészorvos.
„Előfordulhat, hogy a páciens egyéb betegségei miatt be kell állítani a gyógyszerezését, rendezni kell a vérnyomását vagy vércukorszintjét, de az is megtörténhet, hogy a műtét előtti aneszteziológiai konzíliumon derül ki, hogy gond van az altatással. Arra is volt már példa, hogy családi okokra hivatkozva maga a beteg kérte, halasszuk későbbre a műtétet."
Az orvos elárulta: tud olyan gyakorlatról, hogy aki az osztályvezető főorvosnál járt egy borítékkal, az kapta meg a legközelebbi műtéti időpontot, de úgy véli, az új rendszer bevezetésével ez már nem éri meg a kockázatot. Arra viszont továbbra is lesz mód, hogy a beteg halasztási kérelmét figyelembe vegyék.
A tervezett műtéteket aszerint írják ki, hogy az adott intézményben hány operáló csoport, hány sebész és műtő van, ezenkívül az is számít, milyen keretet kap a kórház az adott műtétek elvégzésére.
Ha például egy kórház heti húsz térdműtétet tud elvégezni, akkor hagynia kell egy-két időpontot a halaszthatatlannak bizonyuló esetekre, ugyanakkor a többi műtéti időpontot a betegek érkezési sorrendjében kell feltöltenie. Eddig is írásban kellett indokolnia az orvosnak, ha előrébb vagy hátrébb sorolt egy beteget, mert a számítógépes nyilvántartási rendszer nem engedi tovább, de azt nem büntették, ha az orvos nem a lehető legközelebbi műtéti időpontot adta meg.
„Nem a büntetés a cél, hanem az, hogy a beteg a lehető leggyorsabban műtőasztalra kerüljön a diagnózis után" – nyilatkozta több fórumon is Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő főigazgatója.
Megújult az alapkezelő honlapja. Sokkal áttekinthetőbb lett, miután különválasztották a betegnek, az egészségügyi dolgozónak, illetve az intézményvezetőnek szóló információkat.
A betegek meg tudják nézni, mennyi az átlagos várakozási idő annál a műtétnél, ami rájuk vár, melyik kórházban mennyi időn belül kerülnének sorra, s aki már szerepel a várólistán, az esetazonosítója segítségével lekérdezheti a műtétje tervezett időpontját is.
Ha a beteg csak sokára kapott időpontot, jogában áll, hogy másik kórházhoz forduljon, ahol gyorsabban sorra kerülhet. Itt persze sok szempont van: ha valakinek több hónap múlva lesz nagyműtétje például Pécsen, akkor meggondolandó, hogy egy közelibb időpontra befeküdjön-e mondjuk Szegeden a kórházba: lehet, hogy nyer pár hónapot, de cserébe nem biztos, hogy a családja tudja majd látogatni, s a környezet sem lesz ismerős… Mindenkinek megvannak a saját szempontjai: kibírom-e még pár hónapig ezzel a fájdalommal, hogy egy közeli kórházba feküdjek be vagy nem?
Juditnak nyolc éve építettek protézist a csípőjébe. A budapesti asszony közel egy évet várt arra, hogy megműtsék.
„Túl azon, hogy mindaddig fájdalmaim voltak, amíg meg nem műtöttek, a kiszolgáltatottság érzése volt a legrosszabb" – meséli. „Én is gondoltam rá, hogy ha megfelelően kibélelnék egy borítékot, talán gyorsabban sorra kerülnék, de sosem voltam ügyes az ilyesmiben. Ez az új módszer, amikor mindent a számítógépen lehet ellenőrizni, és amikor az orvosnak a lehető legkorábbi időpontot kell megadnia, csökkenti ezt a kiszolgáltatottságot. Megnéztem, annak, akit ma írnak ki műtétre, feleannyit kell várnia, mint annak idején nekem."