tóth gabi
Új, modern módszerekkel kutatják Petõfi Sándor sírját magyar és román régészek közösen. Akár még idén megtalálhatják a nagy költõ maradványait! A próbaásatások már megvoltak, és megkötötték a szükséges együttmûködési megállapodásokat is.
Amit biztosan tudunk: 1848. július 31-én a Segesvár melletti Fehéregyháza és Héjjasfalva közötti területen vereséget szenvedett Bem 1200 fős honvédcsapata, és a csatában eltűnt Petőfi Sándor.
A többi legenda.
Amikor Szendrey Júlia megkapta férje halálhírét, minden követ megmozgatott, hogy megtudja, hol és hogyan halt meg, de nem járt sikerrel. Egyesek szerint a sárpataki hídon látták utoljára, és a Küküllő vizébe esve halt meg, karddal a kezében. Mások szerint a székelykeresztúri Lengyel doktor látta utoljára, amint Héjjasfalva felé tart. Ezen a helyen, az Ispán kútnál emlékművet állítottak a költőnek. Székelykeresztúron, ahol a csapat állomásozott, emléktábla van azon a házon, ahol állítólag Petőfi utoljára megszállt. Megvan még az ágy, amiben utoljára aludt, a csésze, amiből az utolsó teát itta. A helyi temetőben is van egy sírja.
Vannak azonban, akik úgy vélik, nem esett el a segesvári csatában, Olaszországtól Oroszországig sokfelé látni vélték, több sírja is van világszerte.
A tudomány mai állása szerint biztos, hogy Petőfi elesett a Segesvár melletti csatában. Sok évtizeden át azonban nem lehetett ásatásokat végezni a csata színhelyén, a román hatóságok ebben nem voltak partnerek. Most azonban megdőlhetnek a legendák, kiderülhet az igazság: magyar és román régészek együtt dolgoznak majd a feltáráson.
Az ügyet a Honvédelmi Minisztérium vette kézbe: megállapodást kötött a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum a Petőfi Irodalmi Múzeummal, és Romániával is sikerült megegyezni.
Modern régészeti módszerekkel fogják kutatni a helyszínt. Először is, meghatározták pontosan a kutatás helyszínét.
Ha te is kíváncsi vagy ásatásra és a modern kutatási módszerekre, akkor keresd a %Ripost% napilapot csütörtökön az újságárusoknál.