tóth gabi
Elvégezték a kétéves, fejüknél összenõtt bangladesi kislányokon, Rabián és Rukián a plasztikai sebészeti mûtétet Budapesten a Semmelweis Egyetemen. A kislányok fejébe speciális, magyar tervezésû szövettágító implantátum rendszert ültettek be dr. Pataki Gergely plasztikai sebész, a Cselekvés a kiszolgáltatottakért Alapítvány alapítója vezetésével.
Az operációt, ami már korábban lezajlott, az alapítvány mindeddig titkolta. A január 25-én végrehajtott beültetés sikeres volt, a tervek szerint zajlott, az ikrek a körülményekhez képest jól vannak, már elhagyhatták a klinikát, ideiglenes budapesti szálláshelyükön élik családjuk körében mindennapi életüket.
A fejbőr speciális tágítása a szétválasztó műtétsorozat második fázisa. Az első lépés az agyi szállítóér-hálózat fő szakaszainak tudományos áttörést jelentő, érfalon belüli szétválasztása, amit tavaly dr. Hudák István idegsebész vezetésével Bangladesben végeztek el.
Rabia és Rukia január 5-én azért érkeztek Magyarországra a szüleikkel, hogy a végleges koponyaszétválasztó operációhoz szükséges diagnosztikai és előkészítő vizsgálatok, valamint a speciális plasztikai sebészeti műtét megtörténhessen a Semmelweis Egyetem klinikáin. A műtét előtti hetekben általános gyermekgyógyászati, aneszteziológiai, labor és radiológiai, valamint infektológiai vizsgálatokon estek át.
A Budapesten zajló esetleges, a szétválasztást megelőző további vizsgálatok és beavatkozások lehetőségéről a következő hetekben, hónapokban, az eredmények folyamatos értékelése mellett egy, az érintett orvosi területek szakembereiből álló orvosteam dönt majd
– közölte a Semmelweis Egyetem.
A bőr- és szövettágítás körülbelül száz napot vesz igénybe, ezt követheti az agy és a koponya végső szétválasztása, amit dr. Csókay András idegsebész koordinál majd. A ki nem fejlődött részeket a most zajló szövettágítási folyamattal nyert szövetekkel pótolják és fedik el. Az még nem dőlt el, hogy ezt a beavatkozást hol végzik majd.
Fotók: Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány/Bemer Miklós