kulcsár edina
Újra körülnéztünk a nagy fõvárosi aluljárókban, és döntõ többségükbõl eltûntek az oda korábban "beköltözõ" hajléktalanok. A következõ napokban kegyetlenül hideg lesz éjszakánként, így ha valaki aluljáróban alvó hajléktalant lát, megmentheti a fedél nélküli életét, ha hívja a diszpécserszolgálatot!
„Jó, jó, felmegyek, de pár nap múlva úgyis visszajövök” – mondta az egyik fedél nélküli a fővárosi Flórián aluljáróban, amikor a rendőrök kiürítették a helyet. Két hete a közterület-felügyelők és a rendőrök végigjárták a budapesti aluljárókat, és sorra figyelmeztették az ott „lakókat”, hogy törvénytelen és életveszélyes az aluljárókban életvitelszerűen lakni.
Most a %Ripost% utánanézett, hogy mi a helyzet ugyanezeken a helyszíneken, és azt tapasztaltuk: a legnagyobb aluljárókba nem költöztek vissza a hajléktalanok! A Deák téren, a Flóriánnál és a Délinél sem voltak láthatók a takarók, bőröndök, dobozok, nagy szatyrok, mint korábban – hogy mi volt az egyetlen kivétel, kiderül a keddi Ripost napilapból!
A %Ripost% megtudta: már túllépte a 90 százalékot a hajléktalanszállók kihasználtsága országszerte – de ez azt jelenti, hogy még mindig sok a férőhely, és ha kell, újabb, ideiglenes szállókat is megnyitnak. Október közepe óta 1600-zal többen használják az ellátórendszert, mint korábban – vagyis ennyivel többen már nem az utcán élnek.
A következő napokban éjszakánként -10 fok alatt is lehet a hőmérséklet, így az utcán alvók életveszélyben vannak: ideje bemenni a szállókra és nappali melegedőkbe
„Országszerte összesen több mint 19 500 férőhely - 7500 nappali és 12 ezer éjszakai szállás - áll rendelkezésre” – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma, hangsúlyozva: még továbbra is bőven van üres kapacitás, minden jelentkező elhelyezése biztosított.
Ha látunk az utcán hajléktalant, hívjuk a diszpécserszolgálatot, akik tudnak intézkedni! Budapesten ez a szám a 338-4186, a vidéki számokat a www.diszpecserportal.hu/regionalis-diszpecserszolgalatok oldalon találjuk. A %Ripost% nemrég tesztelte, a szolgálatok emberei 20 perc alatt kiérnek a hívásokra. Ha a megadott segélyhívót értesítjük, nem a rendőrök, hanem egy kríziskocsi érkezik, és személyre szabott segítséget nyújt.
Október 15-én szigorodtak a szabályok, azóta az egész országban tilos az utcán lakni. Ha egy hajléktalant azon kap a rendőr, hogy az utcán él, figyelmezteti. Akit 90 napon belül harmadszor is figyelmeztetnek, az ellen szabálysértési eljárást indítanak. A cél nem a büntetés, hanem az életek védelme: hogy senki ne fagyjon meg az utcán.