Létrehozva: 2019.01.16.

89 ezer forintot kaphatnak a súlyos betegek

Idén több, daganatos betegségben szenvedõ is élhet adókedvezménnyel, az igényelhetõ összeg ráadásul idén magasabb, mint amit az elõzõ években kaphattak a súlyos betegséggel élõk. A Ripost utánajárt, kik és mi módon juthatnak az évi akár 89 400 forintos támogatáshoz.

Tovább szélesedett az adókedvezményre jogosult súlyos betegek köre. 2019. január 1-jétől a rosszindulatú emlő-, méhnyak-, petefészek, prosztata- és heredaganatos, illetve endometriózisban szenvedő betegek is élhetnek a minimálbér 5 százalékát elérő adókedvezménnyel.

Mivel a minimálbér az előző évhez képest idén bruttó 11 ezer, 2017-hez képest pedig bruttó 21 500 forinttal nőtt, ezért az adókedvezmény is magasabb, mint az előző években. Míg tavaly havi 6900, vagyis éves szinten 82 800 forint adójóváírást kaphattak a súlyos betegek, addig 2019-ben ez az összeg havonta 7450, éves viszonylatban pedig 89 400 forintot jelent a kormányrendeletben meghatározott betegek számára.

 

Laktózérzékenyek is kérhetnek támogatást

A súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségek és fogyatékosságok listáján a különböző daganatos betegségek mellett megtalálhatóak a hallási, látási és mozgásszervi fogyatékosság, a súlyos szervi károsodással járó immunbetegségek, az elzáródást okozó érbetegségek, a mentális és viselkedészavarok, az idegrendszer sérülések, a gluténérzékenység miatt fellépő betegségek, így az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség, valamint a laktózérzékenység miatti betegségek.

 

Nem elég az orvosi igazolás

Bár a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hangsúlyozza, hogy a súlyos fogyatékosság megállapítása nem adójogi, hanem orvos szakmai kérdés, hozzáteszik, a megfelelő orvosi igazoláson túl a kedvezményhez adóköteles jövedelem szükséges. Ugyanakkor az igény benyújtásakor a betegnek rendelkeznie kell orvosi igazolással. Ehhez háziorvosi vagy szakorvosi igazolás szükséges, melyet a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalánál, rokkantsági járadék esetén pedig a lakóhely szerint illetékes nyugdíj-megállapító szervhez kell benyújtani.

 

Azt, hogy a támogatás visszamenőleg is jár-e, mennyi és hogyan kell érvényesíteni, megtudja a szerdai Ripost napilapból!

Mint ahogy az is kiderül a lapból, hogy miért kell megőrizni 5 évig az orvosi igazolást.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek