Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2018.12.04.

Hogyan alakulnak át a sürgősségi osztályok? Íme a lényeg!

Elfogadta a kormány az egészségügyben a sürgõsségi alapellátás új koncepcióját. Azt még nem tudni, mikor lépnek életbe a változások, de már látszik, milyen lesz az új rendszer. A lényeg, hogy a betegeket pár perc alatt kategorizálják aszerint, hogy milyen sürgõs az ellátásuk.

A Ripost összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat az eddigi információk alapján.

Kivel találkozik először a beteg, ha bemegy a sürgősségi osztályra?

Először egy diszpécserrel, aki fogadja és informálja az érkezőket, és elkezdi a betegadatok bevitelét a számítógépbe. Õ fogja megszervezni a beteg elhelyezését is egy kórházban, vagy ő irányítja tovább a sürgős ellátásra nem szoruló betegeket.

 

Ki kategorizálja a betegeket?

Miután bevitték a beteg adatait, speciálisan képzett diplomás ápolók („úgynevezett triázs szakemberek”) döntik el, hogy mennyire sürgős a beteg ellátása. Õk el is végeznék az elsődleges vizsgálatot (felmérik a légutak, légzés, keringés állapotát, valamint a neurológiai státuszt).

 

Mennyi idő a kategorizálás?

Maximum 5-10 perc az után, hogy az első adminisztráció megtörtént. Akit mentő hoz, annak maximum 5 perc, aki a saját lábán érkezik, maximum 10 perc lehet.

 

Hány kategóriába osztják a betegeket?

5 kategóriába. Az érkezők lehetnek

  •  újraélesztendők
  • kritikus állapotúak
  • sürgősen ellátandók
  • kevésbé sürgős esetek
  • halaszthatók.
  •  

    Mi történik a sürgős esetekkel?

    Az első három, sürgősen ellátandó kategóriába a becslések szerint csupán 40 százalék tartozik, az ő ellátásukat a lehetőség szerint minél hamarabb el kell kezdeni. A Népszava által megszerzett tervezet szerint legkésőbb négy órán belül orvosi ellátást kell kapniuk.

     

    Mi lesz a nem sürgős esetekkel?

    Egy új központ, az „akut alapellátó” kezelné őket – itt egy mentőtiszt vagy diplomás nővér látná el a panaszost, adna neki fájdalomcsillapítót, beutalót és irányítaná tovább, A becslések szerint a sürgősségire érkező betegek 60 százaléka ebbe a kategóriába tartozik – és az ő ellátásuk jelentősen lelassítja a valóban sürgős esetek kezelését. Ha a kategorizálás során ezeket a betegeket sikerülne kiszűrni és átirányítani az új alapellátóba, jelentősen felgyorsulna az ellátás.

     

    Mikor lép életbe az új rendszer?

    Még nem jelentették be. Az biztos, hogy a kormány már elfogadta a koncepciót – ezt maga Kásler Miklós miniszter közölte. Az egész rendszer átállítását már januárban megkezdik, mert a medicalonline.hu információi szerint az egészségügyi intézményeknek már januártól az új rendszer kódjait kell használniuk a teljesítmény-jelentésekben.

     

    Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
    Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
    Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
    -

    További cikkek