Létrehozva: 2018.09.29.

Miért a szülőnek kell vécépapírt vinnie az iskolába?

Miért kell a szülõknek vécépapírt, takarítószert, sõt néha már fénymásolópapírt is bevinniük az iskolába? Kötelezõ-e ez egyáltalán? Kevés a pénz vécépapírra? Vagy van elég pénz, csak egyes iskolák rosszul gazdálkodnak? Szeretnénk végre tisztán látni!

A %RIPOST% kiderítette: vécépapírt kötelezően nem kérhetnek a szülőktől, de ha ők önként felajánlják, az is az osztály vagyona, nem az egész iskoláé.

 

Az év elején most is vécépapírt, szalvétát, papírzsebkendőt és szappant kértek az iskolában.

 

H. Rékának a két gyereke két különböző iskolába jár, mindkettőtől vécépapírt, zsebkendőt és szappant kértek az év elején. Az egyik gyereknek a listáján idén takarítószer is szerepelt.

 Ez már kiütötte a biztosítékot, ezt már tényleg nem mi kellene hogy fizessük

– mondja, hozzátéve: ő sem érti, hogy ez most kötelező-e.

 

Nem lehet kötelező!

A %RIPOST% utánajárt, hogy kötelezhetik-e az iskolák vécépapír bevitelére a gyerekeket, és a válasz:

nem,

ez csak a szülők önkéntes felajánlásával lehetséges, ugyanúgy, mint az osztálypénz esetében.

De a szülők felé gyakran mégis úgy tűnik, mintha kötelező lenne, ezért sokan nem is mernek nemet mondani a gyerekük osztályfőnökének…

Az osztályé lesz a vécépapír, nem az iskoláé

„Az osztályfőnök elmondhatja, miért érdemes plusz vécépapírt, zsebkendőt vagy egyéb dolgot bevinni az iskolába, ám nem kötelezheti erre a szülőket. Célszerű közös megbeszélést folytatniuk a szülőknek, hangsúlyozva, hogy a dolog önkéntes alapú. Ha úgy döntenek, hogy visznek be vécépapírt, egyebeket, akkor az nem az iskola vagyona, hanem az osztályé"

– erősítette meg a %Ripost%-nak Aáry Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa.

Vagyis amit a szülők visznek be, az nem mehet be az iskola nagy, közös „feneketlen zsákjába”, hanem az osztályon belül kellene gazdálkodni vele.

 

A szülők önként felajánlhatják

Megkerestük a magyar iskolák többségét fenntartó Klebelsberg Központot, és azt közölték lapunkkal:

„A tankerületi központok az iskolák igényei szerint biztosítanak minden feltételt, amelyre egy intézménynek a mindennapi működése során szüksége lehet. Ha ezen felül jelentkezne többletigény, akkor lehetőség van a szülői közösségek felajánlásainak bevonására is.”

Ebből is az következik, hogy a szülők nem kötelezhetők vécépapír-leadásra. Az már más kérdés, hogy mennyire „önkéntes” ez a felajánlás…

„Az én gyerekem egy budai iskolába jár, ott csak vécépapírt kértek volna a pedagógusok. De a szülői értekezleten néhány szülő kezdeményezte, hogy vegyünk mi szappant, tisztítószereket, mert nem tartják megfelelőnek, amit az iskola biztosít. Mivel nem akartunk kilógni a sorból, mi is megvesszük"

– mondta el G. Katalin. Vagyis sok szülő érez magán ugyanolyan nyomást, mint az osztályfőnök „kérésekor”: lehet-e erre nemet mondani? Nem büntetik vagy közösítik ki a gyerekemet, ha ő nem visz be vécépapírt vagy zsebkendőt?

Van-e elég pénz vécépapírra?

A legfőbb kérdés, hogy miért kérnek vécépapírt a szülőktől sok iskolában? Nincs rá elég pénz? Vagy van, csak a sulik rosszul gazdálkodnak vele? A Klebelsberg Központ szerint minden feltételt biztosítanak az iskolák igényei szerint – de a konkrét, egyes iskolákat érintő kérdéseinkre nem kaptunk választ. A %Ripost% egy neve elhallgatását kérő iskolaigazgatótól megtudta: a központ tankerületenként adja a pénzt, majd a tankerület osztja tovább az iskoláknak, lényegében gyereklétszám alapján. Az iskolák nem címzetten, külön vécépapírra, tisztító- és takarítószerekre kapnak pénzt, hanem egy keretösszeget kapnak ezekre a célokra.

„Ahol olcsóbban találnak takarítót, ott több jut vécépapírra. Ahol jól gazdálkodnak, ott meg több marad erre. Ahol meg megszorulnak vagy pocsékul gazdálkodnak, ott fénymásolópapírra is ebből a keretösszegből vesznek el pénzt"

– mondta lapunknak az iskolaigazgató.

„Mi is próbálunk sakkozni a pénzünkkel. Egyszer kipróbáltuk, hogy a jóval olcsóbb, silányabb vécépapírt vettük meg, de az meg tényleg elfogyott minden nap délben, ezért muszáj volt utána a drágábbat venni" – tette hozzá.

Szeretnénk végre tisztán látni!

Az kiderült, hogy a szülők nem kötelezhetők arra, hogy vécépapírt vigyenek be a gyerekeik iskolájába. De sok helyen mégis bevisznek, „önként”, mert az osztályfőnök kéri, vagy mert a gyerek elmeséli, hogy a vécében már délben elfogy. Mint minden szülő, szeretnénk tudni, hogy erről ki tehet?

Kevés az a keretösszeg, amit az iskolák kapnak? Ha igen, akkor az iskolákat fenntartó Klebelsberg Központnak sürgősen lépnie kell!

De ha elég a pénz, akkor az iskoláknál kell keresni a hibát? Rosszul gazdálkodnak a pénzzel? Vagy netán az egyes iskolákban kézen-közön eltűnik a vécépapír? Ezt nem szabad eltűrni! A gyorséttermekben érdekes módon mindig van vécépapír, pedig ők profitra mennek, és biztos ezen is nagyon spórolni akarnak. Nem hisszük, hogy az iskolákban ez nem lenne megoldható.

Mert a végén mindig a gyerekek járják meg, akiknél délben elfogy a vécépapír, és persze a szülők, akik, pedig nem is kötelező, inkább megveszik és beviszik az iskolába, hogy legyen a gyereknek…

Sokszor festékre, fénymásolópírra, takarítószerre is kérnek pénzt
Sok szülő panaszkodott a %Ripost%-nak, hogy mi mindent kér tőle az elvileg ingyenes iskola. „Új osztálytermet kapott a fiam osztálya, mivel eléggé lepukkant állapotban volt. Az osztályfőnök az első szülőin azzal kezdte, hogy segítsenek a szülők kifesteni. Nem csak a társadalmi munkát kérte, hanem a festék árát is” – mesélte a dél-pesti Gábor.
„Az én gyerekem iskolájában évek óta az a szokás, hogy a rendezvényeken gyűlt tombolapénzből vesznek tisztasági felszerelést, fénymásolópapírt. A tombolatárgyakat a szülők adják vagy a gyerekek készítik, de ilyenkor az osztályok versengenek. Nagyon lelkesek, mivel ha több pénzt gyűjtenek, mint amennyi kell a kiadásokra, akkor az iskolai kiránduláson költhetik el közösen” – mesélte egy zuglói anyuka.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek