tóth gabi
Kimagasló eredményeket ért el a magyar íjászcsapat a Kirgizisztánban megrendezett Nomád Világjátékokon, összesen 12 érmet szereztek a mieink, hármat egy autószerelõ. Annak ellenére, hogy az íjászat magyar sikersport, a versenyzõk többnyire maguk fizetik a kiadásaikat, a rávalót pedig civil foglalkozásukkal keresik meg.
Nyolcvan ország kétezer versenyzője indult a Nomád Világjátékokon, a magyar csapat az 5. lett az összesített éremtáblázatban. Olyan országokat is legyőztünk, ahol nagy hagyományuk van a nomád sportoknak, mint például Mongóliát, Üzbegisztánt, Tádzsikisztánt vagy a nagy csapatot indító Törökországot.
Minden íjász versenyszámban indultunk és hoztunk eredményt
-mondta el a %Ripost%-nak Lovász Tamás, az íjász delegáció vezetője. –Nagyon örülünk a sok éremnek, a magyar versenyzők mindenhonnan kitűnő eredményekkel térnek haza.
De kik azok, akik ápolják a magyar nyilas hagyományt? Nahóczki Péter, aki a kirgiz számban szerezte meg az aranyat, gépkocsivezető.
Nagyon sokat jelent számomra ez az aranyérem
–mondta a %Ripost%-nak. 1990 óta az íjászat a hobbija, szerinte aki egyszer elkezdi ezt, többé nem hagyja abba.
„Barátok vesznek körül, azt csinálom, amihez kedvem van, sikerélményt"
– foglalja össze az okokat.
„Saját zsebből versenyzünk, ritkán sikerül támogatót szerezni, leginkább a Magyar Íjászszövetség támogat, ha tud. A pénzdíjas versenyeken nyert díjakból fizetjük a következő nevezési díjakat, vagy eladjuk a tárgynyereményt, és abból. Ha tudnánk kijuttatni íjászt az olimpiára, akkor könnyebb dolgunk lenne, mert megváltozna a támogatási rendszer."
Van mindenféle foglalkozású ember köztük, a kukásautó sofőrtől kezdve az orvosprofesszorig. A három érmet elhozó Kocka László autószerelő. A koreai számban aranyérmet nyert, a kirgiz és a török számban ezüstöt.
„ A történelmi, hagyományőrző íjászat lehetne tömegsport is, egyre többen lőnek hobbiból, versenyen kívül"
– vélekedik. Õ is így kezdte öt évvel ezelőtt.
„Amikor észrevettem, hogy jól megy nekem az íjászat, akkor gondoltam, kipróbálom magam versenyeken is. Érdemes volt, de sajnos ez így is hobbi marad, megélni belőle nem lehet. Dolgozom és családom is van, nagyon nehéz beosztanom az időmet. A pénzen is múlik, hogy ki mennyi versenyre jár, ugyanis sokba kerül a nevezés és az utazás, a felszerelés, az öltözék. Pedig érdemes lenne támogatni a magyar íjászatot, hiszen minden versenyen az élvonalban vagyunk, sok kategóriában az első két hely a miénk. Magyarnak csak magyar lehet igazán ellenfele!"