kulcsár edina
Hihetetlen, mi történik a nyár közepén! A borsodi Zsujtán szánkózni lehetett, Telkibányán pedig téli tájat idézõ fotókat készítettek a zempléni hegyekben közlekedõk.
Ritkán látunk szánkózó gyereket és hóembert június végén, de Borsodban most erre is példa volt! Olyan jégeső esett, hogy a végén az olvadó jeget hóként lehetett söpörni, és egy zsujtai portán hóembert is építettek belőle!
De Szinyei Róbert fotói is olyanok, mintha a behavazott januári hegyekben készültek volna – félre kellett húzódnia az autóval, akkora jég esett a hétvégén!
– Göncről Telkibányára igyekeztem autóval. Egyik pillanatról a másikra azt észleltem, hogy csúszós, havas, jeges útszakaszhoz érkeztem, mintha január volna. Elég hosszú távot borított hótakaró, már aggódtam, hogy erre a terepre nem való a nyári gumi –
mondta el Szinyei Róbert a boon.hu oldalnak.
A fotókat sok ezren megosztották a Facebookon, és áradnak a döbbent, illetve a gyümölcsösöket féltő kommentek.
– Mi is éppen belefutottunk kocsival, és öt fokra hűlt a levegő – írja az egyik kommentelő.
Egy másik szerint: Látom, sokan nem hiszik. Sajnos igaz. Több környező falut érintett. Tornyosnémetiben is lapátolni lehetett a jeget, ami a betonon hamarabb elolvadt, de az utak, járdák szélén tovább megmaradt.
A szokatlan júniusi hideget mi is a bőrünkön érezzük: hajnalonta 6-10 fok van, és hiába vagyunk a nyár kellős közepén, reggelente bizony kell a kabát!
Az egész Kárpát-medencében hasonlóan didergős volt az idő: Székelyföldön vasárnap hajnalban fagyponthoz közeli hőmérsékleteket mértek. Csíkszeredán 2 fok sem volt, Gyergyóalfaluban pedig a 3 fokot sem érte el a hőmérséklet.
A hegyekben pedig fagyott is: 2000 méter fölötti magasságban mindenhol mínusz fokokat mértek! A 2505 méteres Omu csúcson mínusz 4,8 fokig csökkent a hőmérséklet, és ott bizony havazott is szombaton! A hét végén több mint tíz fokkal volt hidegebb az erdélyi Kárpátokban, mint a június végi időszak sokévi átlaghőmérséklete.
De hasonlóan havazásról számoltak be a szlovákiai Tátrából és az osztrák Alpokból is.
Magyarországon most ugyan nem hó, hanem rengeteg jég esett, de nálunk is előfordulhat nyári havazás: a feljegyzések szerint 1797. július 2-án Debrecenben szállt a hó nagy pelyhekben, és a város környéki földeket hólepel takarta be. A hegyekben ez persze gyakoribb: 1862. augusztus 12-én a szepességi Bélai hegységben 31 centi hó esett, és két hétig meg is maradt.