kulcsár edina
Aki szakmát tanul, és jól csinálja, biztos a jövõje: több százezer ezer forintot is kereshet! "A jó szakma felér egy diplomával" szlogennel nyitotta meg a kapuit a Szakma Sztár Fesztivál 2018 a budapesti Hungexpón.
Megvan a havi nettó 300-350 ezer forint, és nyár végéig be vagyok táblázva – meséli a %Ripost%-nak Károly, aki a Duna-kanyarban vállal ácsmunkákat, tetőfedést és csatornacserét családi házakon. – Persze nagyon sokat dolgozom, de megéri!
Örülök, hogy nem nettó 200-ért ücsörgök valami irodában. Télen meg, az építési szezonon kívül el tudok menni nyaralni
– teszi hozzá.
– Hú, nagyon teli van a naptár, május második hetében jó lesz? – kérdezi Bori, a pesti fodrász, aki azt is elárulja: borravalóval együtt megvan neki a havi nettó 300 ezres bevétel. – 26 évesen nem rossz, ugye? – mondja vidáman. Azt is hozzáteszi, hogy cserébe reggel 8 órától gyakran késő estig nyitva van, de reméli: később még jobb lesz, amint teljesen kiépül a stabil ügyfélköre.
Mindig könnyen találnak munkát
Mindennapi tapasztalat, hogy úgy kell keresni a jó kőművest, burkolót, ácsot, akik már nyárra is be vannak táblázva, annyi a munkájuk. A hivatalos adatok szerint a cégek kétharmada szakmunkás hiánnyal küzd! Ma egy jó szakma Magyarországon biztos, jó megélhetést tud nyújtani. Történjen bármi, villanyszerelőre, kőművesre, autószerelőre, gázszerelőre, fodrászra mindig szükség van! Ezeknek a szakmáknak a hivatalos bérezése is jócskán, 30-40 ezer forinttal nőtt az elmúlt években, és de egy jó villanyszerelőt, fodrászt a hivatalos munkahelyén kívül is szívesen alkalmaznak, százezreket kereshetnek meg így pluszban havonta. Ráadásul ha a cég, ahol dolgoznak, megszűnik, mindig könnyedén fognak munkát találni maguknak.
Nettó 200 ezer a hivatalos átlag
Megnéztük a „hivatalos” átlagkereseteket a bérösszehasonlító oldalakon, és kiderült: a villanyszerelő, az autószerelő és az ács, asztalos, víz-gáz és fűtésszerelő nettó 200 ezret, a burkoló és a festő-mázoló, a karosszéria lakatos és fényező nettó 180 ezret, a kőműves 170 ezer nettót, a pék és a cukrász 150 ezer forintot keres. Ezeket a béreket sok diplomás megirigyelhetné… Ráadásul ezek csak átlagfizetések: a jobbak, ügyesebbek ennél sokkal többet is kereshetnek. Például a CNC-marós hiányszakma, külföldön is lasszóval fogják a szakikat, akik itthon is simán hazavisznek 250 ezret.
„Kozmetikusként mindig talpra esem”
Lengyel Réka érettségi után nem tanult tovább, inkább elvégzett egy kozmetikus iskolát. Húsz éve dolgozik a szakmában, és egy percre sem bánta meg a döntését.
– Jó gimnáziumba jártam és az érettségi után szinte mindenki továbbtanult. A barátaim is furcsán néztek rám, kérdezték tőlem: ennyit akarok az élettől? Igen, én ezt akartam – magyarázta. – Jó döntést hoztam. Az elmúlt 20 évben sok minden változott, de én mindig talpra estem! Elváltam, megszűnt a kozmetika, ahol dolgoztam, itthon vagyok a két és fél éves kisfiammal, de a jó szakmámnak köszönhetően mindig van biztos megélhetésem. Kialakult a vendégköröm, ők mindig velem maradnak. Most itthonról dolgozom, egyéni vállalkozóként. A fizetésemről nem szeretnék beszélni, csak annyit mondok, nem panaszkodhatom…
„Midig szükség van a munkámra”
A fodrász Renáta két kicsi gyerekkel maradt magára, kisfia 3, kislánya másfél éves volt, amikor elvált. – Kezdetben bejártam egy üzletbe dolgozni, és utána este itthon is vágtam a hajakat. Fokozatosan építettem fel magam, nyitottam itthon, a családi házamban egy fodrászüzletet. Rengeteget dolgozom, de a munkámra mindig szükség van. Dolgozom reggeltől estig, szeretem csinálni – magyarázza Renáta, aki újra férjhez ment, három gyereket nevelt fel, felújított egy családi házat és utazásokra is telik nekik, pedig a második férje már többször elveszítette az állását.
Kristóf csalódott volt, amikor édesapja azt kérte tőle, hogy szakközépiskolába menjen és ne gimnáziumba, mert szeretné, ha hosszútávon ő venné át a családi vállalkozást. Ám azóta örül, hogy így történt. – A villanyszerelés egyáltalán nem szégyen, nagyon komoly szakma, amit lehet igényesen és igénytelenül is csinálni. Ma már én viszem a vállalkozást, rengeteg ügyfelünk és alkalmazottunk van. Amire mindig odafigyelünk az az, hogy megbízhatók és korszerűek legyünk. Igyekszünk a munkásainknak jó béreket adni, amit az utóbbi években muszáj is, mert egyre nagyobb a hiány a jó szakemberekből – mondta.
Szakma Sztár Fesztivál
Szerdáig tart a budapesti Hungexpón a szakmák bemutatóját a G és F pavilonban.
A szakmai versenyekre országosan több mint 7500 szakmát tanuló fiatal jelentkezett, 43 „fizikai” szakmában tartanak döntőt, a burkolótól a fodrászon át a pincérig.
Tegnap tartották a XI. Szakma sztár fesztivál, a Szakma kiváló tanulója verseny, az Országos szakmai tanulmányi verseny és az V. SkillsHungary nemzeti döntőjének megnyitóját. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke arról beszélt:
ha valaki jó a szakmájában, sikerrel szerepel országos szakmai versenyen, annak legyen nyitott a felsőoktatás, könnyebben léphessen be oda.
Orbán: ha jó szakmát választotok, biztos a jövőtök!
– Olyan országot kell építeni, ahol a munkásoknak és a munkának becsülete van, ahol minden fiatal kezébe jut egy értékes szakma vagy hasznos diploma – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök a Szakma sztár fesztivál megnyitóján. A jelenlévő diákoktól azt kérte, "építsük fel közösen azt a Magyarországot, ahová mindig vissza lehet térni. A magyaroknak ugyanis mindenért meg kell küzdeniük, a saját szakembereikért, fiataljaikért és jövőjükért is”.
– Európa ma úgy van összerakva, hogy szerencsésebb múltú és gazdagabb országok el tudják szívni más nemzetek szakképzett fiataljait. Rátok is pályáznak más országok munkaadói – hívta fel a figyelmet. Szerinte erre két válasz adható: egyrészt büszkék lehetünk rá, hogy a magyar fiatalok bárhol meg tudják állni a helyüket a világban, másrészt "felépítjük azt a Magyarországot, ahol a fiatalokat munkahely, tisztességes fizetés, biztonság, saját családi otthon lehetősége várja". Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a legutóbbi parlamenti választáson a magyarok úgy döntöttek, "Magyarország továbbra is maradjon magyar ország".
Orbán nemzeti érdeknek nevezte, hogy olyan fiatalokat neveljünk, akik piac- és versenyképes tudással rendelkeznek. "Ha jó szakmát választotok, akkor biztos jövő vár rátok, Magyarország és a világ legjelentősebb cégeinek lehettek megbecsült és elismert szakemberei" – mondta Orbán Viktor, aki a "Hajrá, Magyarország, hajra, magyar fiatalok!" fordulattal zárta beszédét.