kulcsár edina
A magyar családokon belül a mai napig tabu téma az erõszak. Arról meg aztán még ritkábban esik szó, hogy ismert emberek, sõt közszereplõk is elkövetik mindezt a családtagjaikkal szemben.
Sajnos még mindig tabuként kezelt problémahalmaz a családon belüli erőszak Magyarországon. Ugyan a hivatalos statisztikák szerint meglehetősen kevés ilyen erőszakos cselekmény történik, de valójában nagyon sokan titkolják el ezt a bűncselekményt.
A hivatalos statisztikákból nehéz kibogozni az igazságot, hiszen ezt a fajta cselekményt külön nem tartják számon.
A belügyminisztérium statisztikái szerint a 2010-es 241-ről 2016-ra mindössze 10-re(!) esett vissza az erőszakos közösülés sértettjévé vált nők száma, de a szemérem elleni erőszak száma is évi 236-ról 9-re szorult vissza.
A lelki és testi bántalmazás, a családon belüli bántalmazás azonban ennél sokkal több nőt és gyereket érinthet, hiszen rengetegen szégyellik, ami történt, vagy félnek az erőszakos fél bosszújától, ezért nem jelzik a hatóságoknak, hogy baj van.
Jellemző, hogy a nőket érő erőszak elkövetői az esetek túlnyomó többségében partnerek vagy volt partnerek. A Nők Joga szervezet információi szerint a nők 23 százaléka élt át legalább valamilyenfajta fizikai erőszakot jelenlegi vagy volt férfipartnere által – ez pedig riasztóan magas szám. Ráadásul a statisztikai adatok szerint a partnerbántalmazás az esetek 95 százalékában férfi elkövetőt és nő áldozatot jelent.
Ráadásul ezt a fajta bűncselekményt akár jól ismert emberek, sőt olykor közszereplők is elkövetik, hatalmas sérülést okoznak szeretteiknek, akik félve befolyásos partnerüktől nem mernek beszámolni a szörnyűségekről. Nagy bátorság kell ilyesmivel előállni, főként ha az erőszakos félnek nagyobb tekintélye van, mint a bántalmazottnak.