kulcsár edina
Idén is, ahogy az utóbbi években, nõttek a minimálisan fizetendõ bérek. Ám vannak, akik korán örültek: egyes munkaadók különbözõ módszerekkel kikerülik, hogy többet kelljen fizetniük. Ez elsõsorban a kisebb cégekre, azon belül is azokra jellemzõ, ahol eddig se teljesen tisztán foglalkoztatták a munkatársakat.
Mától ellenőrzi a NAV, hogyan hajtották végre a munkáltatók a kötelező béremeléseket. A cégek ugyanis ötletesnek bizonyulnak, ha arról van szó, hogyan kerülhetik el a minimálbérek érvényesítését, van törvényes kiskapu és jogszabálysértő gyakorlat is. A %RIPOST%-ot megkereste egy fiatal lány, aki már évek óta a vendéglátásban dolgozik. Tímea elmondta: náluk sem emelkedtek a bérek, hiába nőtt a minimálbér.
Több helyen dolgoztam már Budapesten, étteremben, kávézóban, kocsmában is. Eddig mindenhol 4 vagy 6 órára jelentettek be, de természetesen 8-10-12 órát kellett dolgozni. Az egyik helyen be sem jelentettek, ezt utólag tudtam meg
– mesélte lapunknak a 28 éves lány.
"Egy ismert belvárosi sörözőben üzletvezető voltam. Az alkalmazottakat nekem kellett a munkanap hajnalán, telefonon alkalmi munkavállalóként bejelentenem az adószámukkal, 4 órára, közben mindenki 10 vagy 12 órázott"
– árulta el Tímea. Hozzátette: előfordult, hogy egyenesen pénzt vettek ki a zsebéből.
Egy kávézóban kötelezően hozni kellett a tíz százalék borravalót. Ami ezen felül volt, csak azt osztották el a pultosok, felszolgálók közt. Viszont, ha nem volt meg a kötelező borravaló, akkor a mi bérünkből vonták le a kiszámolt összeget.
Hogy milyen módszerekkel kerülik el a cégek a béremelést és mit tesz ebben az esetben a NAV, a %RIPOST% napilap szerdai számából kiderül! Keresd az újságárusoknál!