kulcsár edina
Egy januártól életbe lépõ új irányelv rengeteg cukorbeteg sofõrt érinthet az egész Európai Unióban, így Magyarországon is. Aki például súlyos, úgynevezett hipoglikémiás tünetekkel küzd, annak sem kell lemondania a jogsiról!
Jövő év januárjától Magyarországon is enyhítik a súlyos egészségügyi problémákkal küzdő embereket érintő gépjárművezetői szabályokat. Az új irányelv – melynek célja a közlekedésbiztonság javítása – akár több százezer sofőrre is vonatkozhat Magyarországon.
A változás elsősorban azoknak a cukorbetegeknek kedvez majd, akik a hipoglikémia tüneteivel küzdenek, azaz hirtelen leesik a vércukorszintjük, és emiatt rosszullét jelentkezik náluk.
Az unió országaiban több százezer embert érint a módosítás, melynek lényege, hogy az orvosok már azoknak a cukorbetegeknek is engedélyezik a jövőben a jogosítvány kiadását, akik hipoglikémiás sokk után vannak. „A jelenlegi szabályozás kimondja, hogy egészségi alkalmatlanságot kell megállapítani annál, akinél ismétlődő, súlyos hipoglikémia áll fenn” – nyilatkozta a %Ripost%-nak a Magyar Diabetológiai Társaság tagja. Dr. Várkonyi Tamás elmondta:
Magyarországon a legfrissebb adatok szerint 772 ezren szenvednek cukorbetegségben, legalábbis ennyi ember váltott ki valamilyen vércukorcsökkentő készítményt, ám a betegek száma ennél jóval magasabb lehet!
Az új módosítás értelmében a betegek kötelesek igazolni, hogy tisztában vannak a hipoglikémia kockázatával, és egészségi állapotukat megfelelő kontroll alatt tartják. A jogszabályban az áll, hogy január 1-től nem lehet kiállítani vagy megújítani azok jogosítványát, akik nincsenek tisztában a hipoglikémiával járó kockázatokkal, ám ha valaki nyilatkozik erről, engedik, hogy volán mögé üljön. Egy másik fontos változás, hogy eddig azok a betegek kaphattak csak jogosítványt, akik inzulinkezelés mellett stabil anyagcserével rendelkeztek, és egy évig nem fordult elő náluk hipoglikémia. Januártól viszont nem kell ilyen hosszú időt várni: az utolsó sokktól számított harmadik hónapban már újra kaphatnak vezetői engedélyt a betegek. Mindehhez orvosi szakvéleményre és orvosi felülvizsgálatra lesz szükség.
„Az Európai Uniós irányelveket megelőzve, Magyarországon már jó ideje megfelelően működik a cukorbetegek, családorvosok és diabetológusok közti szakmai és emberi kapcsolat. Jelen állás szerint egy cukorbeteg jogosítványának hosszabbításakor a családorvos kikéri a szakorvos véleményét, esetleg látleleteit, valamint szemfenék vizsgálatának eredményét, majd ennek fényében hoz döntést a további alkalmasságról” – nyilatkozta a %Ripost%-nak dr. Bense Tamás családorvos.