tóth gabi
Sokan az utolsó pillanatokra hagyták az ünnepi asztalra valók, így a sonka beszerzését. Ha valaki el akarja kerülni a felesleges bosszankodást, nem ránézésre vásárol. Ahhoz, hogy megfelelõ minõség kerüljön a húsvéti asztalra, több szempontot is figyelembe kell venni. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) tanácsai segítik a vásárlókat.
A %Ripost% is beszámolt a Cinkotai húsüzemről, ahol hat és fél tonna füstölt húsárut foglalt le a NÉBIH a napokban. A húsból sajnos a boltokba, piacokra is került. Ahhoz, hogy ne kerüljön a kosarunkba gyanús, vagy rossz minőségű, esetleg már romlott sonka, sok szempontot kell szem előtt tartani.
Ha a terméken ez áll: „húsvéti sonka”, akkor biztos, hogy nyers, hőkezelt vagy parasztsonkáról van szó. A hőkezelt sonkák esetében „főtt sonka” vagy „sült sonka” alapmegnevezés olvasható a termék oldalán, a nyers sonkáknak nincs másik megnevezése.
Érdemes arra figyelni, hogy a sonka ne legyen túl kemény vagy száraz. Ha nyomás nélkül levet enged, az már nagy baj, nem szabad a terméket megvásárolni!
Érdemes átnézni a sonkákon található jelölést. Ezek alapján tájékozódhatunk a termék típusáról, minőségéről, szavatosságáról, illetve hogy gyorspácolással vagy hagyományos pácolással készült-e. Az sem mindegy, hogy „füstölt”, vagy „füstölt ízű” kifejezés szerepel a hús csomagolásán!
Hogy mi a kettő közötti különbség, és még sok más fontos és érdekes részletet megtudhat a csütörtöki Ripost napilapból!