kulcsár edina
A legtöbb családban tartják a húsvéti hagyományok többségét: feldíszítik a lakást barkával, tojást festenek, sonkát fõznek, süteményt sütnek. Ám az egyik legõsibb hagyomány, a locsolkodás mintha kiveszõben lenne: egyre kevesebben locsolkodnak, és azt is fõleg szûk családi körben.
Egy-két évtizede húsvét hétfőn még felkerekedett az ország szinte teljes férfilakossága, és apák-fiúk, fiúcsapatok együtt járták a rokonságot és a baráti kört, hogy meglocsolják a lányokat, asszonyokat. Ma viszont mintha korábban kelt volna útra az ország: megteltek a hotelek és panziók, mert kihasználva az először négynapossá váló ünnepet, családok százezrei mentek el pihenni. Persze hétfőn sokan fognak locsolkodni, de a többség csak szűk családi körben.
– Az átlagemberek körében egyre kevésbé szokás a locsolkodás. Ebben már alig lehet különbséget tenni falu és város között.
Sokkal bezárkózóbbak az emberek, mint régen, és ugyanúgy jellemző ez a panelben, mint a családi házakban. Nem szeretnek már idegeneket a házba engedni
– mondta a %Ripost%-nak Tátrai Zsuzsanna, néprajzkutató. A családon belül még megmarad a hagyomány: az apák, fiúk meglocsolják az anyukákat, lányokat, és ha elmegy a család a nagymamákhoz, persze ott sem marad el a locsolás – de a szomszédokhoz, barátokhoz már egyre kevesebben mennek át ilyenkor.
A hagyomány lassú elhalásának van egy vicces oldala is: egyre nagyobb divat az sms-ben, e-mailben, Facebookon történő „locsolkodás”, rengeteg vicces locsolóvers kering az interneten.
Egy felmérés is megerősíti a néprajzkutató szavait. A locsolkodás leginkább a 10 év alatti fiúk körében menő, ők több nyalánkságra és zsebpénzre tehetnek szert egy szép verssel – derül ki a Regio Játék idei felméréséből. A kisfiúk fele csak a családtagokat locsolja meg. A lányok sokszor mondják, hogy ki nem állhatják a reggeli ébresztőt, mégis: a háromnegyedük szívesen fogadja a vendégeket. A felnőtt nőkkel viszont már más a helyzet, jó részük már egyáltalán nem várja a locsolókat. Sok családban nem látják szívesen az idegen, általában büdös parfümmel, gyakran szódásszifonnal érkező spicces locsolókat, ezért inkább bezárkóznak, vagy elmennek otthonról.
A locsolkodó gyerekek fele pénzt kap – ez a szokás onnan ered, hogy hagyományosan a keresztszülők ilyenkor ajándékozták meg a keresztgyermekeket, és főleg pénzt adtak a gyerekeknek. A húsvét egyfajta „második karácsonnyá” vált: a szülők nagy része vesz gyermekének ajándékot is, nem csak édességet. A gyerekek kétharmada játékot is kap, sokszor ilyenkor veszik meg a gyerekeknek a régóta vágyott új biciklit, kismotort, görkorcsolyát vagy nagyobb, drágább játékokat.
Fiúk
Lányok
Forrás: Regio Játék felmérése
Locsolóversek sms-ben, Facebookon
Húsvét hétfőn a népszokás szerint a férfiak sorra járták a házakat, és versek, énekek kíséretében locsolták meg a lányokat, asszonyokat. Cserébe a lányok pirost tojást adnak a legényeknek. A tojás a termékenységet, a piros szín pedig a szerelmet, az életet jelképezi. A locsolás alapja a víz tisztító, termékenységet hozó erejébe vetett hit. A húsvéthétfőt vízbevető, vízbehányó hétfőnek is nevezték, ugyanis régebben vödörnyi vízzel locsoltak, vagy az itatóvályúba dobták a lányokat. Ennek modernebb formája, hogy parfümmel vagy kölnivel és locsolóvers elmondásával kell kiérdemelni a festett hímes tojást.