Létrehozva: 2016.01.24.

Így lehetsz multimilliomos nyugdíjas!

Sokak problémája, hogy lesz-e nyugdíjuk, és mennyi. Nos, ha csak az állami nyugdíjra vár valaki, akkor jó esetben az átlagfizetése felére számíthat. Magának kell félretennie, ha ennél nagyobb összeget szeretne. Vannak kecsegtetõ ajánlatok, igaz, ára van a dolognak.

Bekapcsoltuk a bankmonitor.hu kalkulátorát, és megnéztük, hogy mekkora nyugdíjra számíthat, ha valaki az egyik nagy biztosítótársaságnál helyez el havonta 10 ezer forintot, amíg el nem éri a jelenleg 65 éves nyugdíjkorhatárt.

Megadtunk négy személyt, akik most 25, 35, 45 és 55 évesek, és  az eredményeket táblázatba foglaltuk.

 

Nyugdíjkorhatárig fizetett 10 ezer forint hozama

Életkor (év)

Befizetés időtartama (év)

Befizetett összeg (millió Ft)

Kézhez vehető összeg (millió Ft)

25

40

4,8

16,8

35

30

3,6

9,2

45

25

2,4

4,6

55

10

1,2

1,7

A táblázat adatai önkéntes nyugdíjpénztári befizetésekre vonatkoznak, valamivel nagyobb, mint 5 %-os kamathozam-ígéret mellett.

Nem rossz, nem rossz, de milyen más nyugdíjcélú befektetési forma létezik, s melyiknek mi az előnye, mi a hátránya?

Három lehetőség közül választhatunk

Az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíj előtakarékossági számla (NYESZ) és a nyugdíjbiztosítás választása esetén is jár az éves 20%, de legfeljebb 130 ezer forint adókedvezmény.

A különbségek a befektetések portfólióinak kockázatosságában és az idő előtti felbontás büntető tételei között vannak.

Az önkéntes nyugdíjpénztárakban a pénz 40-60% erejéig államkötvényekben kamatozik.

A NYESZ-ben mi magunk döntünk, hogy milyen értékpapírt választunk,  elsülhet jól, de rosszul is. Folyamatosan résen kell lenni, adni-venni a papírokat a jobb hozam reményében.

Nyugdíjbiztosítást választva a portfóliót magunk adjuk meg kockázatvállalási hajlandóságunk szerint, itt helyettünk igazgatja a vagyont a cég, de érdemes emlékeztetni a 2008-as pénzügyi válság tanulságaira, amikor a befektetési lehetőségekhez kapcsolt életbiztosításokon igen nagyot lehetett bukni a korábban jól teljesítő papírokon is.

Így büntetik az idő előtti kiszállást

Ha valaki 10 év előtt lép ki az önkéntes nyugdíjpénztárból, akkor vissza kell fizetnie az adókedvezmény 20%-kal növelt összegét. A befektetett pénzt pedig szja és EHO terheli. Szóval ezt csak végszükség esetén szabad meglépni. 20 év után már nincsenek büntető tételek, a köztes időben pedig csökkenő mértékű a büntetés.

Aki a NYESZ-ben takarékoskodik, csak nyugdíjasként juthat hozzá büntetlenül a pénzéhez, de akkor is csak akkor, ha már eltel 10 év a számlanyitás óta. Visszajár az adókedvezmény 20%-kal növelt összege, szja-t és EHO-t viszont nem kell fizetni a tőkerész után, ám az  elért hozamot adó terheli.

Ha valaki a nyugdíjbiztosítást választja, akkor idő előtti kilépéskor itt is vissza kell fizetni az összes adókedvezményt, 20% büntetőkamattal. Ha  a számlája hozamából vesz ki, akkor az első 5 évben a 6% EHO-t és a 15% kamatadót bukja el. Ez 6 és 10 év között 3, illetve 8 százalék, 10 év után ezek a levonások már nincsenek.

Szóval, van választék, s ha valaki elég kitartó és még pénzügyi krach sem üt be, jól is járhat. Az idő nekünk dolgozik?

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek