kulcsár edina
Ha egy rab bekerül a büntetésvégrehajtás rendszerébe, nem nézik, hogy a szabad életében mi fán termett. Nincs kivételezés...
Mint ismeretes, Galambos Lajos szerdán délelőtt 10 órakor megérkezett a baracskai börtön kapujába, hogy megkezdje a rá 2022. december 7-én kiszabott 3 év 6 hónapos börtönbüntetését. Lajcsi a szabad világban bizony volt valaki, mi több, kivételezett életet élhetett, de a kiváltságait neki is kint kellett hagynia, amikor átlépett az intézmény kapuján. Onnantól kezdve kis túlzással ő is „csak egy szám” a rendszerben, akire éppen ugyanazon szabályok vonatkoznak, mint az egyszeri, megtévedt elítéltekre.
Az első nap például igen pörgősen telik a trombitás számára, hiszen a befogadási protokoll nem rövid, ráadásul nem is tartozik a legkellemesebb elfoglaltságok közé. Nem elég a börtönbevonulás felett érzett izgalom, még számos „program” várja a fogvatartottat, mielőtt először hajthatja álomra a fejét a számára kijelölt cellában, jó eséllyel néhány számára teljesen ismeretlen rosszfiú társaságában. Első nekifutásra ellenőrzik, hogy a büntetését megkezdő személy azonos-e azzal, akit elítéltek. Majd szigorúan átvizsgálják a cókmókját, amivel érkezett, hiszen keményen szabályozva van, milyen ruhaneműk, tisztasági szerek és eszközök, illetve személyes tárgyak lehetnek a birtokában a büntetési ideje alatt.
Ezután nyilvántartásba veszik, vagyis fotót készítenek róla, majd az ujjlenyomatát is rögzítik, bár Galambos Lajos esetében ettől nyilván eltekintenek, hiszen korábban már rabosították, még az előzetes fogvatartása során. Ezt követően ellenőrzik a bíróság ítéletét, hiszen nem mindegy, hogy az elítélt börtön, fogház vagy fegyház fokozatba kerül-e. A következő mozzanat a személymotozás, majd a csomag- és fémvizsgáló eszközök bevetése, illetve az esetleges szabályellenes tárgyakat elkobozzák. Végül kezdődik az egészségügyi állapotfelmérés és a rab felveszi a formaruhát, majd kijelölik a zárkát, ahol megkezdi a beilleszkedést és úgy általában véve a börtönéletét.
Hát, elkezdődött...