kulcsár edina
Magyar idő szerint hétfőn hajnalban rendezik meg a 95. Oscar-gálát. A rangos eseményen évről évre az ünneplés mellett helyt kaptak kisebb nagyobb botrányok is, ezekből szemeztünk.
Március 12-én, a Los Angeles-i Dolby Theatre-ben rendezik meg az idei, 95. Oscar-gálát. A házigazda a népszerű műsorvezető, Jimmy Kimmel lesz, aki harmadjára tölti be a rangos pozíciót, a 2017-es és 2018-as gálán is ő konferált.
Persze a végeredmény még rejtély, az jósolható, hogy az egyik leginkább díjesélyes film a Minden, mindenhol, mindenkor című amerikai sci-fi-kalandfilm, melyet 11 kategóriában is jelöltek! Az egyik kulcsszereplő, Michelle Yeoh esélyes a legjobb női főszereplőnek járó díjra: ő az első kínai származású nő, akit ebben a kategóriában jelöltek.
De a kritikusok a hosszú idő után vászonra visszatérő Brendan Frasernek is megelőlegeztek egy díjat a Bálna című filmben nyújtott alakításáért.
De vajon csak szép és kedves pillanatokat okoz majd a gála? A Ripost összegyűjtötte az elmúlt évek botrányait:
A tavalyi műsorvezető Chris Rock a pódiumon állva viccelődött Will Smith felesége, Jada Pinkett betegsége miatti kopaszságán. Smith nem nevetett ezen, sőt, magából kikelve, káromkodásokat kiáltva szaladt a színpadra, ahol egy jó nagyot lekevert Rocknak. Az eset után mindketten háttérbe lettek szorítva a szakmában.
Az Oscar-gálák történetébe a 2017-es év is beírta magát, már ami a bakikat illeti. Történt ugyanis, hogy a legfontosabb pillanatban valaki hibázott: a két műsorvezető, Faye Dunaway és Warren Beatty kezébe rossz borítékot adtak, így tévesen kiáltották ki a Kaliforniai álom című filmet az év legjobbjának! Már tartották a köszönőbeszédet, mikor kiderült, a Holdfény című alkotás a valódi győztes.
Adrian Brody húsz évvel ezelőtt kapta meg a legjobb színésznek járó aranyszobrot, a Zongorista című filmben való brillírozásáért. A nevét tartalmazó borítékot Halle Berry olvasta fel a színpadon, a pódiumra lépő Brody pedig a köszönőbeszéde előtt sort kerített rá, hogy a színésznőnek is meghálálja a díjat: váratlanul átkarolta és megcsókolta őt.
A 46. Oscar-gálát egy meztelen férfi felbukkanása zavarta meg. A házigazda David Niven éppen az ünnepelt színésznőt, Elizabeth Taylort szólította, hogy adja át a díjat az év legjobb filmjének választott A nagy balhé készítőinek, mikor egy nemi jogokkal foglalkozó aktivista, Robert Opel rohant a színpadra Ádám-kosztümben, béke jelet mutatva az ujjaival. Niven jól reagált, viccet csinált a magamutogató férfiból, majd zajlott minden tovább.
Az ötven évvel ezelőtti Oscar-gáláról is sokáig beszéltek még utána Marlon Brando jóvoltából. A Keresztapa című filmklasszisban nyújtott alakításáért kapta volna a legjobb férfinek járó szobrot, ám ő fontosabbnak tartotta, hogy kifejezze ellenérzéseit afelől, ahogyan Hollywood az amerikai őslakosokat ábrázolja. Brando helyett a 26 éves indián aktivista, Sacheen Littlefeather lépett színpadra, aki nyilvánosan visszautasította az elismerést, és kifejtette Brando álláspontját. Vegyes visszhangot váltott ki az akciójuk.
Vajon idén is történik olyasmi, amiről még évekig beszélhetünk majd?