tóth gabi
A testi, lelki egészség megőrzéséhez fontos, hogy jól aludj. De vajon mit üzennek az álmok januárban? Most megtudatod.
Az álmok sokszor viccesek, félelmetesek vagy kellemesek és akár visszatérőek is lehetnek. De van, amikor nem emlékszünk rájuk, amikor felébredünk. Kutatások szerint vannak olyan emberek is, akiknek a tudatalatti és a tudatos elméjét egy szinte átjárhatatlan fal választja el. Ők egészen biztos, hogy nem emlékeznek ébredés után szinte semmire, ami éjszaka a képzeletükben történik. Az álmokat az úgynevezett REM-alvás hozza létre, és ennek hiánya hosszú távon betegségekhez vezethet. Az álmokon keresztül ugyanis feszültségeket oldunk fel, és feldolgozzuk az élet különleges benyomásait.
Kutatók szerint az éjszaka első felében álmaink inkább kapcsolódnak a valósághoz, az éjszaka második felében pedig sokszor álmodhatunk irreális és szürreális dolgokat is. De sokszor emlékeszünk inkább ezekre a furcsa képekre. Jó, ha emlékszünk rájuk, esetleg le is írjuk, hiszen ezek sokszor különösen hatnak ránk és üzeneteket is hordoznak a tudatalattiból.
Az álomfejtésnek minden kultúrában helye volt. A régi sámánok reggelente kikérdezték a törzs tagjait az álmaikról. Ennek függvényében tervezték meg a jövőt. Az egyiptomiak és a görögök pedig azt gondolták, hogy a szellemi test az álom idejére elhagyja a fizikai testet azzal a céllal, hogy tanuljon és más síkok lényeivel kapcsolatba lépjen, kommunikáljon.
Ébren ugyanis a tudatos gondolkodás megszűrné ezeket az információkat. Így az álom időszakában van lehetőség az előző életekből származó élményeket is feldolgozni, vagy a félelmekkel szembesülni, melyeket korábban nem ismertünk fel.
Az agykontroll módszere is segít kiaknázni az álmok és a tudatalatti kapcsolatát. Az álomkontrollal fontos információkat lehet nyerni a kollektív tudatalattiból. De fontos, hogy fokozatosan tegyük ezt lépésről-lépésre. Elég, ha az álmaink megfigyelését eleinte csak azzal kezdjük, hogy ébredés után visszaemlékszünk esetleg leírjuk, miről is álmodtunk. Érdemes álomnaplót vezetni. Így hosszabb távon észrevehetjük a saját szimbólumrendszerünket. Megvizsgálhatjuk, hogy álmaink milyen életeseményekhez kötődnek, esetleg mit üzennek. Elalvás előtt azt is mondhatjuk magunknak, hogy " Emlékezni szeretnék és fogok az álmaimra". Gyakorlat kérdése mindez. Ilyenkor alfaszinten az agykontrollal könnyebben lehet a tudatos álomhoz eljutni, és értelmezni az álom jelentését. Meditációban pedig arra is rá lehet kérdezni, hogy mit jelent az álom, és hogyan értelmezzük azt!
Az álom híd lehet a jelen és a jövő között. Álmok lehetnek velünk történt események feldolgozása is, és a jövőre utaló üzenetek is. Az igen ritka, de előfordul, hogy valaki előre megálmodik egy jövőbeli eseményt. Ugyanakkor, ha ez megtörténik, ez elég felkavaró tud lenni. Mindezek tudatában érdemes elindulni ezen az úton és megfigyelni, mit üzennek nekünk az álmok ezekben a napokban is.