tóth gabi
Vágyni egy kapcsolatra és készen állni rá, sajnos jellemzően nem ugyanazt jelenti. A legtöbben összekeverik a kettőt. Most segítünk eldönteni, valóban készen állsz-e egy új szerelemre.
Szinglinek lenni nem könnyű. Oly sokan szegezik neked a kérdést nap mint nap, hogy van-e a láthatáron valaki, szemet vetettél-e már valakire, van-e, aki különleges helyet foglal el a szívedben, hogy egyszerűen azt érzed: párt kell találnod. De valóban így van ez? Tényleg készen állsz egy komoly kapcsolatra, vagy csak rohansz valami felé, amiből majd a sebeidet nyalogatva távozol? Segítünk eldönteni! Fontos, hogy őszintén válaszolj az itt felvetett gondolatokra, ha ugyanis önmagaddal sem vagy őszinte, belefognod sem érdemes!
1. Nem tudod megfogalmazni, milyen egy egészséges kapcsolat
Ahhoz, hogy tudd, milyen egy egészséges kapcsolat, nem elég ránézned másokra, és azt mondanod: én is ilyet szeretnék! Ismerned kell önmagad, tudnod kell, milyen batyukkal érkezel egy kapcsolatba. Ha olyasmiket mondasz, hogy "majd lesz valahogy", "alakul, ahogy alakul", "nem szeretnék semmi komolyat, de ha kialakul, ám legyen", akkor bizony van egy rossz hírünk: még nem állsz készen.
2. Nincsenek céljaid
Sok kapcsolat csak van, célok, tervek, távlatok nélkül. Aki ilyen kapcsolatban él, az alighanem maga is célok nélküli ember. Sajnos ha így vágsz bele egy kapcsolatba, nagy valószínűséggel csalódásnak teszed ki magad. Egyszer csak rájössz: együtt vagytok jó ideje, de te mégsem érzed jól magad a párod mellett. Nem erre az életre vágytál, nem ilyen jövőt képzeltél el magadnak. Sokak számára túl későn jön el ez a felismerés, és benne ragadnak egy rossz kapcsolatban.
3. Egészségtelenül kezeled a határokat egy kapcsolatban
Többféleképpen lehet egészségtelenül kezelni a határokat egy kapcsolatban. Vannak, akik olyannyira elzárkóznak még a párjuk elől is, hogy semmire sem képesek igent mondani, míg mások épp az ellenkező végletet képviselik: olyat is megtesznek kedvesüknek, ami önmaguk számára kényelmetlen, de úgy érzik, a kapcsolat érdekében mégis igent kell mondaniuk. Természetesen mindkét véglet rendkívül káros, és nem vezethet egészséges kapcsolathoz.
4. Azért akarsz kapcsolatban lenni, hogy ne legyél egyedül
Ezt aligha kell magyarázni: noha az ember társas lény, és mindenki vágyik egy párra, ha a kedvesedben nem az embert látod, csak valakit, aki melletted van, az végső soron épp ahhoz a magányhoz fog vezetni (a kapcsolaton belül), amit igyekszel elkerülni. Van, akinek könnyebb, másnak nehezebb, de meg kell tanulni: az egyedüllét és a magány nem azonos fogalmak.
5. Ha elfogadod, hogy csak második lehetsz valakinél, még nem állsz készen
Ha csak egy telefonszám vagy valakinek a mobiljában, egy alkalmi partner, akit mindig ugraszthat, ha úgy hozza az élet (legyen szó akár szexről, akár csak lelki támogatásról), és ezt te elfogadod, ez a helyzet számodra is megfelel, akkor még nem állsz készen egy komoly kapcsolatra. Ez a szituáció ugyanis arról árulkodik: bármilyen figyelmet többre értékelsz, mintha egyáltalán nem kapsz figyelmet. Meg kell tanulnod azonban, hogy ez nem "minőségi" figyelem, csupán pótlék vagy – ami végső soron csak fájdalmat okoz majd neked.
6. Nem vagy kész változni
Szeretni és ezt kifejezni nem könnyű. Mindenkinek megvan a maga elsődleges szeretetnyelve, azonban egy jól működő kapcsolatban nem csak azzal kell tisztában lenned, hogy mi a te elsődleges szeretetnyelved, de azzal is, hogy mi a partneredé – és ez a kettő nem feltétlen egyezik. Ha te főként arra vágysz, hogy a párod tettekkel bizonyítsa szerelmét – mondjuk egy kedves gesztussal, egy öleléssel, egy romantikus vacsorával –, az nem feltétlen jelenti el azt, hogy ő is erre vágyik. Mindkettőtöknek nyitni kell a másik felé, meg kell tanulni a másik nyelvét beszélni – különben bukásra van ítélve a kapcsolat.