kulcsár edina
Hatalmas lépés lehet ez a pároknak.
Pálmafák, homokos tengerpart és égszínkék tenger – ma már semmi akadálya annak, hogy a fiatalok mesés helyszíneken mondják ki a boldogító igent. A Vintage Wedding Planner esküvőszervezői elárulták, hogyan szervezhetünk egyszerűen esküvőt külföldön.
Ha külföldön szeretnénk összeházasodni, lehetőségünk van hivatalos módon vagy szimbolikus formában is kimondani az igent. A két szertartás közötti különbség az, hogy a hivatalos esküvő törvényesen érvényes és hivatalos dokumentumokkal jár, míg a szimbolikus esküvő nem rendelkezik jogi érvényességgel.
Minden ország más okmányokat kér a hivatalos házasságkötéshez. Általában szükség van az érkezés napjától legalább hat hónapig érvényes útlevélre vagy személyazonosító okmányra, születési anyakönyvi kivonatra, valamint a családi állapotra vonatkozó igazolásra. Válás esetén a válásról szóló bírósági végzést, özvegy esetén az elhunyt személy halotti anyakönyvi kivonatát is be kell nyújtani.
Készüljünk arra, hogy egyes országokban az okmányok hitelesített fordításaira is szükségünk lesz, így igazoljuk a külföldi anyakönyvi hivatal felé, hogy házasságkötésünknek a magyar törvények szerint akadálya nincsen. A dokumentumok általában nem lehetnek három vagy hat hónapnál régebbiek, de készüljünk arra, hogy akár egy hónapig is eltarthat, míg egy-egy papírt kézhez kapunk.
A külföldön tartott esküvő csak akkor lesz érvényes, ha hitelesíttetjük Magyarországon. Ehhez a külföldön kiállított házassági anyakönyvi kivonatot magyar nyelvre kell fordítani, és csak ezt követően tudjuk kérvényezni a hazai anyakönyvvezetést a központi anyakönyvi hivatalban. Ennek hiányában egy esetleges válás is csak a külföldi országban, az adott törvényeknek megfelelően lehetséges.
A hivatalos esküvők szervezése sok adminisztrációval és költséggel jár, ezért ma már sokan választják azt a lehetőséget, hogy csak szimbolikus formában kötnek házasságot. Ez pusztán egy szép, ceremónia, amely jogilag nem érvényes, így hivatalos papírokra sincs szükség, csak az érvényes útlevelekre vagy a személyi igazolványokra.
A szimbolikus esküvők előtt a párok gyakran megtartják a polgári szertartást hazai környezetben. Ezután kisebb létszámú vendégekkel vagy akár kettesben utaznak a különleges helyszínre, ahol egy meghitt szertartás keretében újra kimondják az igent. De esküvő mellett házassági évfordulót is ünnepelhetünk ilyen módon, újra megerősítve az évekkel, évtizedekkel ezelőtt tett fogadalmakat.
A ceremóniát egy szertartásvezető bonyolítja le, aki természetesen használja azokat a hivatalos elemeket, melyek egy polgári esküvőn is elhangzanak, tehát a pár itt is kimondja az igent, az aláírás, gyűrűhúzás és a csók sem maradhat el. Az esküvő után az ifjú házasok egy romantikus emléklapot kap.
Szöveg: Reiter Georgina - FANNY