kulcsár edina
50 év fölött bizony gyakrabban érezzük magunkat gyengének, kimerültnek, könnyebben törnek a csontjaink. Mi lehet ennek az oka? Lehetséges, hogy néhány vitaminból nincs elegendő a szervezetünkben?
Egy bizonyos kor felett bölcsebbek és tapasztaltabbak leszünk, a testünk viszont észrevehetően elkezd máshogy működni. Rosszabbul emésztünk, fájni kezdenek az ízületeink. Bizonyos ásványi anyagokat, vitaminokat nehezebb feldolgozni, így a szervezetbe sem kerül elég belőlük.
A nők a negyvenes éveik közepétől érnek a változás korába. A rendszeres női ciklus megszűnése azonban nem problémamentes folyamat.
Legtöbben a hőhullámokat, a hangulatváltozásokat, hüvelyszárazságot és a súlygyarapodást tartják elviselhetetlennek, de gyakori az is, hogy csontritkulástól, daganatos betegségek megjelenésétől félnek.
Változik az emésztés, csökken a B12
Ebből leginkább D- és B12 vitaminokra lenne szükségünk. Míg előbbi nagyban felelős az immunrendszer tökéletes működéséért, utóbbi az anyagcserét szabályozza. Ha nincs ezekből elég a szervezetünkben, könnyebben megbetegszünk, fáradékonyabbak leszünk. Az idősebb felnőttek gyakran panaszkodnak a gyomorsav csökkenésre. Ez is oka lehet annak, hogy a B12-vitamint nehezebben dolgozzuk fel. A B12-vitamin hiánya általános kimerültséghez, gyengeséghez és a megismerő képesség hanyatlásához vezethet.
Nem alakítjuk át a napfényt
Azt is kevesen tudják, hogy egy bizonyos kor felett a testünk a napfényt nehezebben alakítja át D-vitaminná. Ennek következtében a csontok gyengülnek, szerkezetük veszít a sűrűségéből, könnyebben törnek. A menopauza után a nők gyakran tapasztalják, hogy a csökkenő hormontermelés miatt felgyorsul a csontvesztés.
Figyeljünk az étkezésre
Ezeket a gyakori problémákat meg lehet előzni azzal, ha napi rendszerességgel fogyasztunk D-vitaminban és B12-ben gazdag ételeket, vagy táplálék kiegészítőket.
Reggelire: tojás
A tojást egészben érdemes fogyasztani. Ha a sárgáját félretesszük, pont a benne lévő D- és B12-vitamint vonjuk meg magunktól. Ha fárasztónak tűnik a reggeli készítés, akkor célszerű a hét elején lefőzni egy tucat keménytojást, melyből naponta fogyasztunk 1-2-tőt a reggeli gyümölcs mellé.
Ebédre: tonhalkonzerv
Még egy étel, melyhez igazán egyszerű hozzájutni. Nem csak D- és B12- vitaminban gazdag, de tartalmaz egészséges zsírokat, káliumot, vasat is. Ezen kívül különböző fehérjéi segítenek a szervezetünk oxigénellátásában. Arra ügyeljünk csak, hogy alacsony higanytartalmú terméket vásároljunk. Ebédre legfinomabb a tonhalsaláta görög joghurttal. Egy szelet teljes kiőrlésű kenyérrel, friss vagy párolt zöldséggel, némi főtt hüvelyessel kiváló étel.
Vacsorára: lazac
A lazacból 85 grammban a napi D-vitamin 112%-a, a B12-vitamin 80%-a megtalálható. Ehhez hasonlót étel ilyen szempontból nincs is! Gazdag még fehérjékben és B6-vitaminban is, melyek szintén segítik az idegrendszer és az immunrendszer hibátlan működését. Egy kis olívaolajjal, pár szelet, káliumban gazdag paradicsommal tökéletes esti fogás.
Szelén!
A szelén enyhíti a hőhullámokat is.
A pörköletlen paradió szeléntartalma különösen magas, de a brokkoli, a káposztafélék, a marhahús és a tengeri halak is jó szelénforrások.
Magyarországon általános a szelénhiány, vagyis borítékolható, hogy te is érintett vagy. Mindenképpen szerves szelén formában pótold!
A magnézium olyan ásványi só, amelyet a testünk nem tud előállítani. Stresszes időszakban különösen létfontosságú kiegészítő, mert ilyenkor sokkal több magnézium ürül ki a szervezetből. Sok tejtermék, kávé, alkohol, vagy üdítőital fogyasztásakor szintén jelentős mennyiségű magnéziumtól szabadul meg.
Nagyon sok nőnek van magnéziumhiánya, pedig a változókorban a magnézium enyhítheti az alacsony ösztrogénszint tüneteit.
A nyers kakaó az egyik leggazdagabb magnéziumforrás, de vehetsz magnéziumpelyhes (keserűsós) fürdőt is, vagy használhatsz magnéziumolajat.