Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2020.04.20.

Mennyi idő alatt lehet kigyógyulni a koronavírus-betegségből?

Bár még mindig viszonylag kevés idő telt el a járvány kirobbanása óta, azt már látni, hogy egyes esetekben hónapokat is igénybe vehet a teljes felgyógyulás a koronavírus-fertőzésből.

A gyógyulási idő elsősorban attól függ, milyen súlyos a fertőzés. Néhány ember szinte észrevétlenül, különösebb tünetek nélkül küzdi le a betegséget, másoknak hónapokon át tartó kimerítő küzdelmet jelent.
Az életkor, a nem is befolyásolhatják a betegség lezajlását, egyéb egészségügyi problémák pedig jelentősen növelik a súlyosabb megbetegedések kockázatát. Minél invazívabb, erőteljesebb a kezelés, és minél hosszabb ideig tart, annál hosszabb ideig tart a gyógyulás is.
Szerencsés esetben csak enyhék a tünetek
A legtöbb embernél a koronavírus-fertőzés csak köhögéssel és/vagy lázzal jár. De gyakran beszámolnak izomfájdalmakról, fáradtságról, torokfájásról és fejfájásról is.
A köhögés kezdetben száraz, de néhány ember a vírus által elpusztított tüdősejteket tartalmazó nyálkát is felköhög.Ezeket a tüneteket ágyban fekvéssel, sok folyadékkal, fájdalom- és lázcsillapítókkal, például paracetamollal kezelik.

A láz jellemzően egy hétig tart, bár a köhögés ennél hosszabb ideig is elhúzódhat. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kínai adatok elemzése után azt állítja, hogy átlagosan két hétbe telik a gyógyulás.

Mi történik, ha súlyosabbak a tünetek? Néhány esetben a betegség sokkal súlyosabb tüneteket is okozhat. Ezek jellemzően a fertőzést követő hét-tíz nap után következnek be. A légzés hirtelen nagyon megnehezedik, és tüdőgyulladás alakul ki. Ennek oka jellemzően az, hogy a testünk immunrendszere próbálja visszaszorítani a fertőzést, de valójában túlreagálja a védekezést. Ilyenkor szinte kivétel nélkül kórházba kerülnek a betegek. Ebben az esetben akár kettőtől nyolc hétig is eltarthat a gyógyulás. A WHO becslése szerint 20-ból egy embernek lesz intenzív kezelésre szüksége, amely magában foglalhatja az altatást és a lélegeztetőgép használatát is, Az akár 2 hónapig tartó kezelés, a hosszú időn át történő ágyban fekvés izomtömeg-veszteséghez vezet. A betegek jellemzően legyengülnek, hosszú időbe telhet a felépülés, az izomzat rugalmasságának visszanyerése. Néhány embernek fizioterápiára van szüksége, hogy újra lábra tudjon állni.

A szervezet érő hatalmas fizikai megterhelés, az általános legyengülés pszichológiai panaszokhoz és rendellenességekhez is vezethet. Sokan szenvednek akut alvászavarban is. Még az alapvető gyógyulás után is hónapokon át megmaradhat a tartós köhögés és a szabálytalan légzés, a gyakori légszomj.

Persze minden eset más és más. Vannak akik hetek alatt felépülnek kritikus helyzetük ellenére, másoknak akár fél évre is szükségük lehet. A legsúlyosabb esetekben akár évekre kihatóan is okozhat egészségügyi gondokat a szervezet egészét illetően a fertőzés. A PTSD [poszttraumás stressz rendellenesség] is jellemző lehet a legsúlyosabb esetekben. Magyarán lelki sebeket is okozhat a súlyos koronavírus- betegség.

Április 20-ig a Johns Hopkins Egyetem szerint 2 millió 411 ezer fertőzöttből mintegy 629 000 ember gyógyult meg eddig.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek