Öntsünk ecetet a tejbe, isteni sajt lesz belőle!
A kapott sajt-szerű finomságot olajban kisütve, grillezve, különféle mártásokba keverve a vegetáriánusok is szívesen fogyasztják, de a magyar és olasz ételekhez is remekül felhasználható. A legnagyobb sláger keleten a palak paneer, a házi sajt fűszeres spenótmártásban. Érdemes megkóstolni valamelyik itthoni indiai vendéglőben, és ha ízlett, akár otthon, mi maguk is elkészíthetjük ezt az egyszerű, és sokoldalúan felhasználható alapanyagot.
HÁZI SAJT
Hozzávalók:
2l házi tej
4ek 20%-os ételecet (vagy 6ek frissen facsart citromlé)
só
friss és szárított fűszerek (tetszőleges)
ELKÉSZÍTÉS:
Egy nagy fazékban forraljuk fel a tejet, majd vegyük le a tűzről. Egy szűrőt béleljünk ki tiszta (csak erre a célra alkalmazott) konyharuhával vagy sajt-gézzel. Öntsünk az ecetet a tejhez, és várjunk néhány másodpercet. (Ez alatt kicsapódik a tej, és túró állagú fehér rétegre és sárgás színű folyadékra, azaz savóra válik szét) Ha a savó nem elég sárgás színű, töltsünk bele még egy pici ecetet. Ha már teljesen különvált a savótól, öntsük az egészet a bélelt szűrőbe, és hagyjuk rövid ideig lecsepegni. Öblítsük le róla hideg vízzel az ecetes (citromlé) ízt. A ruhát összefogva jól nyomjuk ki belőle a maradék nedvességet. Sózzuk, fűszerezzük ízlés szerint, elkeverve alaposan az ízesítőkkel. Tekerjük szorosan a ruhába, és tegyük hűtőbe 2-3 órára. Ezután máris fogyasztható!
3+1 tipp a felhasználáshoz:
Érdemes kockákra darabolva felhasználni
Olajban is kisüthetjük
Grillezni is remekül lehet. Tűzzük fel egy kis nyársra, vegyítsük zöldpaprikával, hagymával
4-5 napi állás után az állaga reszelhetővé válik
Ez itt a paneer, nem panír!
Az indiai konyha legzseniálisabb fogásai a húsmentes ételeknél kezdődnek – ilyenek a házi sajttal, vagyis a paneerral készülő főételek is. Ez a savósajt hasonló eljárással készül, mint a túró, csak keményebbre préselik, így a természetes, lágy, tejes ízhez egy – a szerethető értelemben vett – rágós állag társul.
Nagyon jól működik szószos közegben – a tikka masalában -, csirke helyett, spenóttal, de serpenyőben megpirítva, grillezve is csodálatos.
Fontos, hogy a jó paneerhoz igazi tej kell, nem dobozos UHT, nem zsírcsökkentett, hanem lehetőleg házi, valódi, zsíros tej. Elég sok piacon kapni ilyet, de ha megvettük és hazavittük, azonnal kezdeni kell vele valamit, mert pillanatokon belül megromlik.
Ezen kívül már csak egy szűrőre, egy laza szövésű konyharuhára vagy textilpelenkára és valamilyen savra van szükség, ami kicsapja a tejet.
Ez a sav lehet citromlé, citromsav, de tízszázalékos ecet is, ami épp kéznél van. A paneer elkészítése nem több negyedóránál, plusz a pihentetési idő, aztán már ehetjük is.
Hozzávalók
adaghoz:
- 2 liter teljes tej
- 6 evőkanál citromlé
- Előkészítési idő: 5 perc
- Elkészítési idő: 15 perc
Elkészítés:
A tejet felforraljuk, majd alacsonyra vesszük a lángot. Hozzáadjuk a citromlé felét és lassan kevergetve melegítjük tovább.
Ahogy elkezd kicsapódni a savó, lassú fokozatokban adjuk hozzá apránként a citromlé maradékát. Amikor már jól láthatóan elkülönül a zöldes, áttetsző folyadék és a túrószerű morzsalék, akkor egy tál fölé szűrőt helyezünk, amit aztán kibélelünk egy konyharuhával.
Ebbe öntjük a fazék tartalmát, hagyjuk lecsöpögni. A fennmaradt sajtot bebugyoláljuk és alaposan bekötözzük, kis tálba tesszük, ráteszünk egy másik tálat, arra pedig valamilyen súlyt helyezünk.
Így helyezzük a hűtőbe, ahol hagyjuk pihenni 1-3 órát, attól függően, mennyire szeretnénk lágy sajtot.