ÉLETMÓDI

Szerző WB

Létrehozva: 2024.06.09.

Tudtad? Ezért okozhat halált egyetlen méhcsípés is

Fájdalmas szúrás, majd azon keresztül a méreg bejut a szervezetünkbe, a bőrünk bedagad, megkeményedik, bevörösödik és iszonyatosan fáj. És ez a jobbik eset!

A méhek megmenthetik az életünket, de bizony néha el is vehetik! Egyetlen csípésbe belehalhatnak, mint ahogy mi is - írja a Fanny magazin.

Fotó: Pexels

Fontos szerepük van

A beporzó rovarok közül a méheknek van a legfontosabb szerepük a növénytermesztésben. Nélkülük az emberek és állatok számára termesztett gyümölcsök, bizonyos zöldségek és takarmánynövények nem teremnének. Ha a méhek kipusztulnának, ezek a növények is eltűnnének, mint ahogy a velük táplálkozó rovarok, madarak, majd ezek ragadozói is, felborulna az ökoszisztéma és végül éhínség fenyegetné az emberiséget is. Ezért óvjuk meg őket, ahogy csak tudjuk!

 

Ezért csípnek

A méhcsípés fájdalmas sérüléssel jár, amely akkor következik be, amikor a méh átszúrja a bőrünket és azon keresztül mérget fecskendez be. A kisebb csípéseket otthon is kezelhetjük, néha azonban a szervezetünk rosszul reagálhat, és súlyos allergiás reakciót válthat ki, amely azonnali orvosi ellátást igényel. A méhek a fullánkjukkal védik meg saját magukat és a kaptárjukat, vagyis az otthonukat. Tehát például a kullancsokkal vagy szúnyogokkal ellentétben nem táplálkozás, hanem védekezés céljából okoznak fájdalmat nekünk. A szúrás azonban a mézelő méh pusztulását okozza, mivel a recés fullánkja ilyenkor leszakad, és vele együtt a belső szervei is. De ez csak a házi méhre igaz, a poszméhek, és a magányos méhfajok fullánkja sima, így a darazsakhoz hasonlóan több szúrást is le tudnak adni.

 

Mi lesz velünk?

Méhcsípés bármelyikünkkel előfordulhat, ha túl közel megyünk a rovarhoz, vagy zavarjuk az otthonát. A méhek mivel beporzók, a virágok vagy virágzó fák közelében találhatjuk meg őket. Ha hadonászunk, azzal csak még jobban megijesztjük őket, így nagyobb rá az esély, hogy védekezésképpen megcsípnek. A szúrásuk helyén éles, égető fájdalmat érzünk, körülötte a bőr viszonylag nagy területen kipirosodik, majd beduzzad, megkeményedik, és fájdalmasan viszketni kezd. Ritkán ugyan, de súlyos allergiás reakciót, anafilaxiát is okozhat a méhcsípés. Ennek tünete a csalánkiütés, a nyelv és a torok duzzanata, ennek következtében súlyos légzési nehézségek, szédülés. Előfordulhat gyomorgörcs, hányinger, hasmenés, megemelkedett pulzus. Az ilyen tünetek jelentkezésekor azonnal hívjunk mentőt, mert ez életveszélyes állapot, gyors segítség hiányában akár bele is halhatunk. A rovarcsípésekkel, köztük a méhekkel szembeni allergia az emberek körülbelül 5%-át érinti.

 

Hogyan kezeljük?

A méhcsípést otthon is kezelhetjük, ha nem lép fel allergiás reakció. Csipesszel vagy a körmünkkel szedjük ki a fullánkot, majd tisztítsuk meg a sebet. A duzzanat megelőzése, enyhítése érdekében jegeljük az érintett területet. Figyeljünk rá, hogy ne lógassuk az adott testrész, hanem inkább emeljük fel, ezzel is csökkentjük a duzzanatot. Ha nagyon fájdalmas vagy kellemetlen a csípés, akkor vegyünk be antihisztamint vagy kenjük be hűsítő, fájdalomcsillapító krémmel. A fájdalmas viszketés a csípés után már néhány órával magától is enyhül, a duzzanat és a bőr elszíneződése pedig általában két-három napon belül elmúlik. Egyes esetekben azonban ez hét-tíz napig is eltarthat.

 

Szöveg: Bata Kata

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek