tóth gabi
A kánikula a kedvenceinket is megviseli. Érdemes ezekben a forró napokban jobban odafigyelni rájuk, mint egyébként, és megtenni a szükséges óvintézkedéseket; hiszen könnyen jön a baj.
Tikkasztó hőség van, ami nem csupán a mi szervezetünket viseli meg, de a kutya, macska is nehezen tolerálja. A kánikulában számtalan veszély leselkedik a kedvenceinkre: kiszáradás, hőguta is előfordulhat, ha nem figyelünk rájuk eléggé. Mutatjuk, hogy ezekben a forró napokban hogyan védheted meg a kutyádat, cicádat!
1. Mindig legyen friss ivóvíz előttük
Ha kint tartod az itatóedényt, két óránként legalább érdemes kicserélni benne a vizet, hiszen hamar felmelegszik; ráadásul a macskák kényesek az ivóvízre, csak akkor isznak, ha tiszta. A tálkát olyan helyen tartsd, ahol nem hullanak bele falevelek, mégis árnyékban van. Benti itatásnál is érdemes gyakran cserélni a vizet. A macskák általában 40-50 ml vizet isznak naponta, de nyáron emelni kell ezt a mennyiséget. Érdemes a forró napokon több nedves eleséget adni nekik, hiszen a cicák főleg a táplálékkal veszik fel a szükséges folyadékot. Ha kutyával, cicával utazol, legyen nálad ivóvíz, és útközben gyakran állj meg megitatni őket.
2. Csak reggel és este vidd sétálni a kutyát
A 35 fokos hőségben, a tűző napon szigorúan tilos kimenni a kutyával: a reggeli vagy esti hűvösebb órákat meg kell várni a sétával, hiszen nem csak a levegő, de a talaj is forró lehet, ami égeti a talpukat. A legjobb módszer, ha leguggolsz, és megérinted a tenyereddel az aszfaltot; ha forrónak érzed, ne menjetek rá a kutyussal. Ha kocsival viszed a kutyádat valahova, még pár percre se hagyd magára az autóban a forró napokon, és arra is fontos figyelni, hogy a hőségben ne legyen egész nap a szabadban.
3. Természetes, ha gyakrabban mosakszik a cica
A cicák mosakodással is igyekeznek hűteni magukat nyáron, így a hőségben gyakrabban nyalogatják a bundájukat. Általában jobban viselik a meleget, mint a kutyák, sőt, szeretik is; de lakásban tartott macskának érdemes elfüggönyözni a szobát, és hűteni a helyiséget, ahol pihen. Ne ijedj meg, ha a cicád sokkal többet alszik, mint szokott, ez teljesen természetes: a nagy hőségben nem akar mozogni, hogy még jobban kimelegedjen. Ha nagy a meleg, segíthetsz a cicádnak azzal, ha nedves kézzel átsimogatod a bundáját, illetve lehet kapni kisállatboltokban olyan matracot, ami hűti a cicákat – erre szeretnek ráfeküdni a kánikulában.
4. Ismerd fel a túlhevülés jeleit
Ha a cicád egy kiadós játék, szaladgálás után levert, zihál, nyáladzik, vagy súlyosabb esetben habos az orrnyílása, hány, eszméletét veszti, akkor azonnal vidd állatorvoshoz – ezek a hőguta jelei. Míg el nem jutsz vele az orvoshoz, próbáld meg hűteni vizes borogatással, és próbáld megitatni. Fontos, hogy ne hirtelen hűtsd le a testét, mert az végzetes is lehet.
Ha a kutyád túl sokat liheg, nyáladzik, ingerlékeny, étvágytalan, és túl sok vizet iszik, akkor valószínűleg túlhevült; vidd azonnal hűvös helyre. Ha kékes, élénkvörös a nyelve és az ínye, legyengült, eszméletét vesztette és nagyon forró a teste, az hőgutára utal; azonnal vidd állatorvoshoz.