tóth gabi
A legtöbben csak otthon szembesülnek vele, hogy milyen rafinált módon csapták be őket.
Csábítóan mutatnak a virágzó kaktuszok a polcon, általában olcsók is, így hamar a kosárban landolnak – ám a meglepetés otthon jön. Ugyanis a legtöbben csak akkor jönnek rá, hogy a kaktusz-átverés áldozatai lettek, amikor a végleges helyére teszik a növényt. A mutatós virágok ugyanis sokszor műanyagból készülnek, és egy könnyed mozdulattal le is jönnek a jobb sorsa érdemes növényről. Így járt egy magyar háziasszony is, aki az egyik nagy barkácsáruházból vitt haza egy gyönyörűen virágzó kaktuszt, majd észrevette, hogy valójában nem is virágzik, hanem valaki gondos, aprólékos munkával művirágokat ragasztott a tetejére…
Aztán hamar kiderült, hogy nem ő az egyetlen, aki a kaktusz-átverés áldozata lett: a megosztása alatt rengetegen írták kommentekben, hogy szóról-szóra ugyanígy jártak. Vagyis a pompásan virágzó kaktuszok virágait közelebbről megvizsgálva azt vették észre, hogy ragasztóval vannak a növényre applikálva.
Kiderült azonban az is, hogy nem csupán az a bizonyos barkácsáruház az egyetlen bűnös, ahol a pórul járt háziasszony vásárolt: szinte mindenhol ez a bevett gyakorlat a "virágzó" kaktuszokkal. Hipermarketekben, virágárusoknál is bele lehet futni a bizarr átverésbe. Akadt, aki hozzátette, hogy sok üzletben apró betűkkel ugyan, de kiírják a vásárlók számára, hogy ragasztott szalmavirágokkal kapható a kaktusz. Mégis, sokan becsapva érzik magukat, és teljesen jogosan: hiszen az apróbetűt nem mindenki olvassa el, és egy virágzó kaktusz nagy kincs, úgy érzik, hogy igazán jó vásárt csináltak.
Sokan hozzátették, hogy évek, ha nem évtizedek óta ez a bevett gyakorlat a nagyobb üzletláncoknál, és sokszor még a kisebb virágüzletekben is. Akik szeretik a növényeket, leginkább amiatt háborodnak fel, hogy miért kell bármiféle, mesterséges dolgot ragasztani rájuk. Sokan arra is panaszkodtak, hogy mostanában divat lett az anyósnyelvek végeit csillámporral beszórni, festékkel lefesteni, úgy árulják őket. Karácsony előtt pedig rengeteg helyen lehet kapni műhóval, fehér festékkel befújt örökzöldeket, amik a festék miatt halálra vannak ítélve – aki ilyet visz haza, az első dolga, hogy megszabadítsa a növényt a festéktől, ami nem hagyja lélegezni a leveleket.
A tanulság, hogy érdemes megbízható kertészetekben növényeket vásárolni, illetve felkészülten venni új, zöld lakótársat: hiszen, ha valaki alaposan ismeri a kaktuszokat, azonnal kiszúrja, hogy nem igazi, hanem művirág van ráragasztva. De nem csak emiatt érdemes kerülni az impulzusvásárlást, ha növényt veszünk, hanem azért is, mert a hirtelen ötlettől vezérelve hazavitt szobanövény könnyen lehet, hogy nem is marad életben nálunk, hiszen nem tudjuk számára biztosítani esetleg a feltételeket.