kulcsár edina
Még mindig a kukába kerül nálatok a kávézacc? Felejtsd el, hogy kidobod, hiszen rengeteg mindenre használhatod a háztartásban!
A kávézacc hihetetlenül sokoldalú segítőtársad lehet a háztartásban. Gyulladáscsökkentő, antioxidáns tulajdonságairól ismert, remek szagsemlegesítő, de akár még a narancsbőr ellen is beválik. És te még mindig egyszerűen kidobod? Mutatjuk, mi mindenre használhatod még.
A kávézacc magába zárja a kellemetlen szagokat, így bárhol bevetheted, ahol ilyenek keletkezhetnek. Tedd egy kis tálkában a hűtő polcára, és tarts belőle egy kisebb üveggel a konyhapulton. Ha a kezed átveszi a hagyma vagy a hal szagát, egyszerűen dörzsölj szét egy kicsit belőle a két tenyered között, majd öblítsd le. De beleköthetsz egy kevés kávézaccot egy kis tüllzacskóba is, hogy ebben helyezd el a sporttáskádban, a sportcipőd mellett.
A kávézaccal hatékonyan távolíthatod el az odaégett, zsíros szennyeződést a tűzhelyről, a grillsütőről vagy a serpenyőkről. A márvány és gránit pultra viszont ne használd, mivel elszínezheti őket a kávé.
A kávézacc remekül puhítja a húst. Természetes savtartalma segít az izomszövetek lebontásában, enzimjei pedig remekül kihozzák az ízeket, így a kávés páctól sokkal puhább és finomabb lesz a sült. Keverj össze egy kis kávézaccot sóval és fűszerekkel, és sütés előtt dörzsöld át vele a húst. Le is főzhetsz még egy adag kávét a zaccból. Ilyenkor a kész folyadékot fűszerezd, és használd pácként 24 órán keresztül.
A kávézacc remek nitrogénforrás, de foszfort, káliumot, vasat, kalciumot és magnéziumot is tartalmaz. Ha a kerted földjében kevés a tápanyag, itt az olcsó megoldás. Keverd össze a levágott fűvel vagy a komposzttal a kávézaccot, és szórd szét a kertben. Vigyázz, ne használj túl sokat, mert a savassága miatt árthat is a növényeidnek, ha eltúlzod! Ám ha eltalálod a mennyiséget, még a talajt fellazító rovarokat is odavonzza, míg a csigákat és hangyákat távol tartja.
Ha van komposztálód, a kuka helyett mindig oda szórd a kávézaccot. A komposzt legfeljebb 25-30 százaléka legyen kávézaccból. A nitrogéntartalmú anyagokat, mint a kávézacc, jól kiegyensúlyozzák a széntartalmú komposztálható anyagok, például a levelek vagy a papír.
Egyszerűen dörzsöld a kávézaccot a bőrödre zuhanyzás közben: nem oldódik fel a vízben, és tökéletesen eltávolítja a kiszáradt hámsejteket. Sőt, a benne levő koffein még a narancsbőrre is jó hatással van. Olvassz fel egy szappant gőz fölött egy kislábosban, keverj hozzá kávézaccot, és öntsd formába: máris kész a radírozó hatású szappanod!
Tegyél belőle egy kicsit a szemed alatti ödémára, de vigyázz, ne dörzsöld az érzékeny bőrt! Hagyd fenn 10-15 percig: a koffein remekül lehúzza a táskákat, és a szem alatti sötét karikákat is segít eltüntetni.
A hajápoló termékek maradéka elnehezíti a hajat, és akár a korpásodást is elősegítheti. De a kávézacc erre is gyógyír! Nedvesítsd be a hajadat, majd dörzsöld át a fejbőrödet és a fürtjeidet egy-két kanál kávézaccal. Végül moss hajat, ahogy szoktál, és élvezd a fellélegző fejbőrt és a fényes tincseket. A koffein a fejbőr vérkeringését is fokozza, így serkenti a hajnövekedést.
Ha van kandallód, tudhatod, hogy a hamu eltávolítása nem könnyű dolog. Szórj szét a kihűlt kandallóban egy marék kávézaccot, és máris könnyebb lesz onnan mindent kisöpörni.
A bútoron esett karcolásokat kisimíthatod, ha vízből és kávézaccból sűrű pasztát keversz, és fültisztító pálcikával felviszed a felületre, majd ott hagyod 10-15 percig. Nem tudja teljesen eltüntetni a karcot, de egy kicsit kiegyenlíti a színt és a textúrát.